Kolejne pół tony żywności zebrane dla potrzebujących

Kolejne pół tony żywności zebrane dla potrzebujących

Po raz 21 odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. To akcja organizowana przez Banki Żywności w całej Polsce. To piękne dzieło Jacka Kuronia, które przetrwało i które wciąż się rozwija, także w Oleśnie.

W tym roku mottem akcji były słowa: „Dodaj świętom smaku – podaruj potrzebującym produkty z listy”.

– Planując święta, myślimy o tym co ugotujemy, upieczemy, jak doprawimy świąteczne potrawy, żeby zasmakowały naszym najbliższym. Nie zapominajmy również o tych, dla których często jedyną przyprawą potrawy jest głód. O dzieciach, rodzinach, osobach samotnych, starszych, pozbawionych szansy na jakikolwiek ciepły posiłek. Robiąc zakupy dla siebie, kupmy kilka produktów spożywczych więcej dla innych i dodajmy smaku także ich świętom, by mogli spędzić je z godnością – podkreśla Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Celem Świątecznej Zbiórki Żywności jest zebranie jak największej ilości produktów żywnościowych, które zostają przekazane osobom zagrożonym niedożywieniem. Dodatkowym elementem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia w Polsce. Pierwsza zbiórka odbyła się w 1997 roku i od tamtej pory prowadzona jest regularnie w sklepach na obszarze całego kraju. W tym roku akcja prowadzona jest w ponad 3 tys. sklepów spożywczych w 500 miejscowościach.

W piątek i w sobotę 1 i 2 grudnia od rana wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J Lompy w Oleśnie rozpoczęli dyżury w wybranych sklepach na terenie Olesna i zbierali ofiarowywane produkty dla rodzin uczniów ZSZ w Oleśnie.

  • Zbiórka odbywała się w Sedalu w Oleśnie przy ul. Słowackiego oraz czterech sklepach Spółdzielni PSS Społem z siedzibą w Oleśnie przy ul. Kościuszki :
  • w sklepie „Lewiatan” przy ul. M. Curie Skłodowskiej,
  • w sklepie „Lewiatan” przy ul. Częstochowskiej,
  • w sklepie „Społem” przy ul. ks. Łysika,
  • oraz w Delikatesach na Rynku,

Wolontariusze zebrali w Oleśnie 515 kg ofiarowanych produktów (sklepy Społem – 366 kg , Sedal – 149 kg). Żywność ta zostanie rozdzielona pomiędzy 30 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Wolontariuszami byli uczniowie z klas technikum handlowego, informatycznego, elektrycznego i budowlanego: Piotr Pruski, Daniel Wieczorek, Oliver Lanssman, Michał Skwara, Oliver Milde, Mateusz Rataj, Kamil Schefller, Kinga Wieczorek, Jessica Zięcina, Emil Łyszczarek, Wiktoria Aksamit, Emilia Wróbel, Krzysztof Brzezina, Patryk Nowak, Marcin Więdłocha, Patryk Lerche, Dawid Lizurek, Kamil Wiśniewski, Ewelina Kiełbus, Aleksandra Chrobok, Denis Jacheć i Damian Baros pod opieką Brygidy Libery, Oktawii Grucy, Katarzyny Wiechy, Małgorzaty Kapuścik, Joachima Rataja i Zygfryda Lukosika.

– Ofiarność i otwarcie na potrzeby mniej zamożnych okazały się jak co roku wielkie – mówi Joachim Rataj, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J Lompy w Oleśnie. – Wszystkim darczyńcom oraz zarządom sklepów składamy serdeczne podziękowanie i życzymy szczęśliwych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.


*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J Lompy w Oleśnie.

Podziel się