Oszuści żerują na płatnikach ZUS-u

Oszuści żerują na płatnikach ZUS-u

Już za kilka tygodni rewolucja w płatnościach do ZUS. Firmy w powiecie powinny już dostać pismo z nowym numerem rachunku składkowego. ZUS w Oleśnie wysłał ponad 3300 specjalnych listów lokalnych przedsiębiorców. Wielu z nich ma jednak wątpliwości czy wiadomość pochodzi z ZUS. Jest prosty sposób, by to sprawdzić.

Od nowego roku przedsiębiorcy w regionie będą opłacać składki do ZUS jednym przelewem i tylko na jedno konto. Dotychczasowe rachunki do opłacania składek nie będą dostępne. ZUS odbiera jednak niepokojące sygnały. Do właścicieli firm i osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą trafiają podróbki zusowskiego pisma z fałszywym kontem bankowym. Oszuści liczą na to, że od nowego roku pieniądze płatników trafią do nich. W kilka chwil można sprawdzić czy w liście jest indywidualny numer rachunku składkowego czy prywatne konto oszusta.

 – Wyszukiwarka numeru składkowego czyli eskladka.pl pozwala sprawdzić czy numer konta w piśmie nadał ZUS czy jednak nie. Wystarczy wybrać dwa z kilku identyfikatorów np.: NIP i REGON, poprawnie je wpisać, a wyświetli się przypisany tylko i wyłącznie nam numer rachunku. Osoba fizyczna może wpisać swój PESEL i numer dowodu, a potem sprawdzić czy numer konta jest ten sam co w piśmie z ZUS – wyjaśnia Radosław Siczewski z opolskiego oddziału ZUS.

Większość z wysłanych przez opolski ZUS listów poleconych skutecznie trafiła do właścicieli firm, instytucji publicznych i pracujących na własny rachunek w naszym regionie. Jednak liczba kopert, które wpływają do placówek ZUS w województwie budzi zaniepokojenie. Kierownictwo opolskiej jednostki zapewnia, że na bieżąco bada powody zwrotów z adnotacją listonosza o niedostarczeniu przesyłki.

– Jeśli nie dostałeś od nas listu ze swoim numerem, zgubiłeś go albo podejrzewasz, że jest podrobiony to przyjdź do najbliższej placówki i zgłoś to. Nasz pracownik w kilka minut wydrukuje go albo na miejscu sprawdzi czy informacja z kontem bankowym rzeczywiście pochodzi z Zakładu czy padłeś ofiarą oszustów – apeluje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Z wyszukiwarki na eskladka.pl mogą korzystać biura rachunkowe lub osoby, które mają pełnomocnictwo do regulowania należności za konkretnego płatnika składek. Indywidualny numer rachunku składkowego zawiera cyfry potwierdzające, że nadawcą jest ZUS. Cyfry od trzeciej do trzynastej identyfikują ZUS, a są to: 60000002026. Natomiast ostatnie 10 cyfr rachunku to NIP płatnika.


*- Grafika i informacja ZUS.

Podziel się