Droga Olesno-Dobrodzień już otwarta. Najdłuższa estakada w historii!

Droga Olesno-Dobrodzień już otwarta. Najdłuższa estakada w historii!

W piątek 12 stycznia dokonano oficjalnego otwarcia przebudowanej drogi wojewódzkiej nr 901 na odcinku Kocury-Dobrodzień. Oddano do użytku najdłuższą estakadę w historii Zarządu Dróg Wojewódzkich, która liczy ponad 180 metrów.

Krótko po oficjalnym otwarciu drogi, ruch na trasie Olesno-Dobrodzień został przywrócony. Trwają jeszcze prace w pobliżu Olesna, które będą powodowały utrudnienia dla kierowców, ale po długim oczekiwaniu, kierowcy znów mogą swobodnie jeździć tym odcinkiem drogi nr 901.

Wybudowana estakada, która wygląda naprawdę imponująco, ma przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na tej drodze.

– Dla mnie najważniejsze jest to, że miejsce, które było czarnym punktem, gdzie było bardzo dużo kolizji, w samym 2016 roku było 56 kolizji, stało się bezpieczne – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – To inwestycja, która zostaje na najbliższe lata i ma służyć mieszkańcom, szczególnie powiatu oleskiego, bo tutaj sporo ludzi porusza się po tym odcinku.

To była wymagająca inwestycja dla wykonawców, dlatego musiało nastąpić przesunięcie w terminie oddania inwestycji.

– Trudność polegała na posadowieniu estakady na tym terenie, w dolinie. Przesunięcie terminu oddania inwestycji było spowodowane tym, że w momencie, kiedy wykonawca wchodził na tę budowę, kiedy odkrywał kolejne warstwy ziemi, okazywało się, że trzeba zwiększyć ilość palowania tego mostu. Zgodziliśmy się na przesunięcie terminu, ponieważ jeżeli wiemy, że są uzasadnione powody, aby przedłużyć prace, to absolutnie nie będziemy się spieszyć z bylejakością, bo budujemy to dla następnych pokoleń. Nie budujemy dla pojedynczego miesiąca, tylko na kolejne lata. Dlatego warto było trochę dłużej poczekać, aby zapewnić odpowiednią jakość – ocenia Andrzej Buła.

Na poprawę bezpieczeństwa zwracała uwagę również Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia.

– Dzięki tej drodze poprawiło się bezpieczeństwo, a jeszcze mocniej się poprawi, ze względu na to, że przy pierwszym etapie została wybudowana ścieżka rowerowa, doprowadzona do skrzyżowania z ulicą Bzionkowską, a my w tym roku przy drodze 901 również planujemy wybudowanie ścieżki rowerowej od Bzionkowa do Dobrodzienia, więc ten odcinek będzie naprawdę bezpieczny.

W gminie Dobrodzień w ostatnim czasie nie można narzekać na brak inwestycji drogowych.

– Dobrodzień czekał na tę inwestycję. Jadąc na otwarcie, przypominałam sobie, jak odbyło się pierwsze spotkanie w 2007 roku z projektantami i wtedy zapadła decyzja o powstaniu tej drogi. Po kilku latach doczekaliśmy się tego, że został wybudowany obiekt mostowy, a droga na całym odcinku została zmodernizowana. Jesteśmy z tego zadowoleni, bo naprawdę doceniamy, że na terenie gminy Dobrodzień, Zarząd Dróg Wojewódzkich wiele inwestuje, a najmocniej cieszy fakt, że zapadła decyzja o podjęciu pierwszych kroków budowy obwodnicy drogi 901 i jeżeli rzeczywiście ta obwodnica zostanie zbudowana, to będziemy mieć pełnię szczęścia, bo zostanie wyprowadzany ruch z Dobrodzienia i wtedy będziemy mogli spokojnie planować kolejne inwestycje na rynku w Dobrodzieniu – mówi Róża Koźlik.

W ramach inwestycji między innymi przebudowano drogę na odcinku o łącznej długości około 2,85 kilometra, wybudowano chodniki i ścieżkę pieszo-rowerową oraz cztery zatoki autobusowe. Wybudowano estakadę o łącznej długości ponad 180 metrów przenoszącą ruch samochodowy, rowerowy i pieszy przez dolinę rzeki.

Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 20 milionów złotych. Wykonawcą inwestycji była firma Drog-Bud z Częstochowy.

Damian Pietruska

Podziel się