Polskie czy zagraniczne produkty – które warto kupować?

Polskie czy zagraniczne produkty – które warto kupować?

Handel międzynarodowy prężnie się rozwija, dzięki czemu na sklepowych półkach możemy znaleźć artykuły z najdalszych zakątków świata. Czy importowane dobra są lepsze od rodzimych produktów? A może warto wybierać polskie marki? Zobacz, na czym naprawdę polega różnica.

Import jest potrzebny

Na początku trzeba podkreślić, że bez wymiany handlowej z innymi państwami gopodarka nie ma szans funkcjonować prawidłowo. Niektórych dóbr po prostu nie da się wyprodukować w Polsce ze względu na warunki klimatyczne, dostępność surowców i tak dalej – to jest fakt. Albo będziemy kupować zagraniczną kawę, albo nie będziemy kupować jej wcale.

Poza tym globalizacja gospodarki, co by o niej nie mówić, jest potrzebna także z innych względów. Wraz z wymianą towarów następuje wymiana wartości kulturowych, a poprzez inwestycje za granicą nawiązuje się relacje polityczne.

Na czym polega patriotyzm gospodarczy?

Najważniejsze jednak to znaleźć równowagę. Import nie powinien przeważać nad eksportem, a polska gospodarka musi umacniać się od wewnątrz. Tutaj właśnie wkracza pojęcie patriotyzmu gospodarczego. Co to oznacza dla konsumenta? Mówiąc krótko, chodzi o to, by wybierać artykuły polskich marek, kiedy tylko jest to możliwe.

Patriotyzm gospodarczy nie jest tylko wzniosłą ideą, ale ma realny wpływ na rozwój krajowej gospodarki. Kupując polskie produkty, wspieramy polskie firmy, które mogą płacić podatki i tym samym powiększać budżet państwa. Poza tym poprzez produkcję i wewnętrzny handel Polska uniezależnia się w pewnym stopniu od innych krajów, staje się silniejsza oraz bardziej samodzielna.

Które produkty są lepszej jakości?

Przekonanie o wyższości marek zagranicznych nad polskimi rozpowszechniło się zwłaszcza w czasach PRL-u, kiedy rzeczywiście artykuły sprowadzane z Zachodu stanowiły szczyt luskusu. Czasy jednak się zmieniły i obecnie na rynku działa wiele polskich firm, które mogą pochwalić się produktami wysokiej jakości.

Chociaż nadal jesteśmy w tyle na rynkach high technology czy towarów przemysłowych, to rodzima produkcja spożywcza ma się naprawdę dobrze. Dotyczy to zwłaszcza żywności regionalnej i tradycyjnej – polscy rolnicy sprzedają świeże i ekologiczne warzywa oraz owoce, w Polsce kupisz też  doskonałe sery i wędliny, a także rozmaite przetwory i wyroby cukiernicze.

Co z tymi cenami?

Polskie produkty, szczególnie te z oficjalnym “znakiem polskości”, często bywają droższe od tych importowanych. Dzieje się tak dlatego, że duże zagraniczne koncerny opierają się na masowej produkcji tanim kosztem, małe firmy natomiast mają ograniczone środki. Poza tym w popularnych, niedrogich marketach nadal dominują artykuły sprowadzane z zagranicy. To też jednak powoli się zmienia – wiele sieci handlowych również promuje polskie produkty. Przykładowo znany sklep Netto włączył do swojej oferty artykuły ze specjalnym certyfikatem “Doceń polskie”. Sprzedawcy wiedzą, że patriotyzm gospodarczy zyskuje na znaczeniu.

Promocje sklepu Netto znajdziesz tutaj.

Odpowiedź na pytanie, które produkty warto kupować, narzuca się sama – świadomy konsument wybiera polskie marki, jeśli może. Oczywiście każdy czasem ma ochotę na egzotyczną żywność albo woli zaoszczędzić na ubraniach z sieciówki, i nie ma w tym nic złego. Jak już wspominaliśmy, najważniejsza jest równowaga.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się