Policja wyjaśnia okoliczności dwóch śmiertelnych wypadków

Policja wyjaśnia okoliczności dwóch śmiertelnych wypadków

Policjanci z Olesna wyjaśniają okoliczności dwóch wypadków drogowych, których ofiarami byli pieszy i rowerzysta – czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Do pierwszego zdarzenia doszło w czwartek 29 marca około godz. 21.30 w Jaworznie w przebiegu DK-43. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 41-letni pieszy, prowadzący rower podczas przejścia przez jezdnię został potrącony przez samochód dostawczy. Pomimo reanimacji ratownikom nie udało się przywrócić funkcji życiowych i mężczyzna zmarł. Kierujący samochodem był trzeźwy.

Dwa dni później w sobotnie przedpołudnie na tej samej drodze, na trasie Rudniki – Dalachów, 83-letni rowerzysta zderzył się z oplem corsą. Rowerzysta poniósł śmierć na miejscu. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący rowerem, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i wjechał wprost pod nadjeżdżający samochód. Kierujący oplem 28-latek był trzeźwy.

W obu przypadkach śledczy pod nadzorem prokuratora prowadzić będą śledztwo w kierunku przestępstwa z art. 177 par § 2 KK. tj. spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Te zdarzenia pokazują, że zarówno rowerzyści jaki i piesi w konfrontacji z samochodem są bezbronni. Dlatego prowadząc samochód zwracajmy szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Maska samochodu i urządzenia bezpieczeństwa czynnego i biernego pojazdu, dają kierującym samochodami ochronę, której piesi i rowerzyści nie posiadają.

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Stąd też niezbędne jest, aby osoby piesze nosiły elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także jeździć w kamizelce odblaskowej.

Zarówno piesi jak i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i zobowiązani są do przestrzegania przepisów zawartych w kodeksie drogowym.

Apelujemy o rozsądek na drodze.


*-Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się