Wybuch gazu w oleskiej szkole. Wiele osób poszkodowanych! (ćwiczenia)

Wybuch gazu w oleskiej szkole. Wiele osób poszkodowanych! (ćwiczenia)

W środę 18 kwietnia około godziny 11:00 w Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie podczas zajęć praktycznych w pracowni gastronomicznej (na parterze budynku) dochodzi do wybuchu gazu. Na miejscu panuje chaos, jest wiele osób poszkodowanych.

Na skutek zdarzenia rannych zostaje pięć osób, które przebywały w pomieszczeniu. Dochodzi do uszkodzeń konstrukcji budowlanej w piwnicy (kotłowni), tuż pod pracownią. Jeden z elementów budowlanych przygniata przebywającego w kotłowni pracownika szkoły (palacza). Dodatkowo uszkodzone elementy budowlane blokują dostęp z korytarza do pomieszczeń kotłowni.

Po wybuchu dyrektor szkoły zarządza ewakuacje, jednak podczas ewakuacji w wyniku wybuchu paniki dochodzi na jednej z dróg ewakuacyjnych do nieszczęśliwych upadków, w wyniku których kilka osób zostaje poszkodowanych.

Wtedy do akcji wkraczają służby ratownicze. Sprawdzają teren, eliminują zagrożenia oraz udzielają pomocy poszkodowanym.

Na szczęście, to tylko scenariusz przygotowanych ćwiczeń. Były one jednak na tyle realistyczne, że jedna z uczennic faktycznie potrzebowała pomocy, z powodu nadmiaru emocji. To tylko pokazuje, jak trudna jest praca ratowników, strażaków, policji i wydziałów zarządzania kryzysowego.

Uczniowie oraz osoby zaproszone mogły na własnej skórze przekonać się również jak sprawni i wyszkoleni są nasi ratownicy i służby mundurowe. Oby jak najrzadziej musieli wykazywać swoje umiejętności.

Damian Pietruska

Podziel się