Co zawierała kapsuła czasu z gorzowskiego kościoła?

Co zawierała kapsuła czasu z gorzowskiego kościoła?

W środę 18 kwietnia z najwyższej wieży Kościoła Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim zdjęta została kopuła.

Jest to pierwszy etap zmierzający do remontu wieży kościoła, której konstrukcja podczas orkanu jaki przeszedł nad Gorzowem w październiku 2017 roku została znacznie uszkodzona. Wówczas bowiem doszło do wychylenia się krzyża na wierzchołku wieży. Jego część oderwała się od całość i wbiła w dach znacznie go uszkadzając, niszcząc jednocześnie instalację odgromową.

Ze względu na zagrożenie jakie stanowił krzyż wezwano ekipę strażacką oraz specjalistów, którzy usunęli z dachu wieży kościelnej pozostałą część krzyża, a po wnikliwej analizie stwierdzili, że drewniana konstrukcja wieży jest zupełnie zdegradowana i wymaga działań polegających na całkowitej jej wymianie.

W środę 18 kwietnia grupa specjalistów/alpinistów zdjęła z wieży kościoła kopułę o średnicy ok. 105 cm, na której widoczne są ślady prawdopodobnie od pocisków z okresu wojennego. Również prawdopodobnie kopuła ta była wcześniej złocona, czego z dołu nie było widać. W kopule znajdowała się kapsuła czasu, która była zalutowana, stąd dokumenty jakie w niej znaleziono zachowały się niemal w idealnym stanie, ponieważ były zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych i dostaniem się do środka kapsuły powietrza.

Otwarcia kapsuły czasu dokonano ok. godz. 15:15. W kapsule znajdowały się dokumenty z okresu budowy kościoła zawinięte w gazety w języku polskim i niemieckim. Jeden dokument spisany na pergaminie w języku niemieckim z podpisami ówczesnego księdza Antoniego Roboty, Rady Parafialnej oraz architektów- budowniczych kościoła, m.in. Thomasa Skaletz z Kluczborka. W trzech miejscach pergamin ten jest nieznacznie przerwany- na zagięciach. Długość tego pergaminu sięga ok. 1 m. Kolejny dokument spisany w języku łacińskim na kartce papieru A4.

Znaleziono również dwa zdjęcia: ks. Antoniego Roboty oraz Thomasa Skaletz, a także cztery monety wybite w 1876 i 1888 roku.


*- Informacja i zdjęcia: Urząd Miejski w Gorzowie Śląskim.

Podziel się