Międzynarodowy sukces uczennicy PSP w Bodzanowicach

Międzynarodowy sukces uczennicy PSP w Bodzanowicach

Julia Augustuniok uczennica klasy 7 Publicznej Szkoły Podstawowej w Bodzanowicach otrzymała wyróżnienie w kategorii film w ogólnopolskim “V konkursie historycznym o Żołnierzach Wyklętych” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W skład honorowego komitetu konkursowego wchodzili m.in.: Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej – Przewodniczący, Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, Jarosław Szarek, Prezes IPN, Jacek Pawłowicz – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Ks. Dziekan Jan Andrzejewski, Kustosz Bazyliki Świętej Trójcy w Kobyłce.

Julia wraz z opiekunem Waldemarem Szydło nauczycielem w PSP w Bodzanowicach i w PSP w Wojciechowie stworzyła 3 minutowy film o dowódcy KWP “Oświęcim” por. Alfonsie Olejniku “Babiniczu”, który działał w okolicach Praszki i Wróblewa w 1946 r.

Podczas prowadzonych poszukiwań udało nam się dotrzeć do jednego z żołnierzy Babinicza mjr Wincentego Solińskiego, który opowiedział jak wraz z kilkoma żołnierzami z KWP “Oświęcim” rozbroił posterunek MO w Bodzanowicach – mówi Waldemar Szydło.

Konkurencja była dość spora od szkół z Polski, po polskie placówki edukacyjne w Austrii (Wiedeń), Białorusi (Grodno), Irlandii (Waterford i Cavan), Szwecji (Sztokholm), Hiszpanii (Madryt), Francji (Paryż), Grecji (Ateny) i w Stanach Zjednoczonych (Chicago, Nowy Jork).

Wyniki konkursu

http://komitet-pamieci-pileckiego.com/

Film można zobaczyć tutaj:

Podziel się