Kilka aspektów jakie warto rozważyć przed pożyczeniem pozabankowo

Kilka aspektów jakie warto rozważyć przed pożyczeniem pozabankowo

Według danych Biura Informacji Kredytowej w roku 2017 z pożyczek pozabankowych skorzystało ponad 1,5 miliona konsumentów. Łączna wartość samych pożyczek krótkoterminowych za ubiegły rok sięgnęła poziomu 10 miliardów złotych, a trzeba przecież pamiętać, że oprócz popularnych “chwilówek” współczesne firmy pozabankowe mają w swojej ofercie również inne rozwiązania, by wymienić chociażby pożyczki ratalne czy też bardzo popularne darmowe pożyczki.

Jakie są przyczyny rosnącej popularności pożyczek pozabankowych? Można tutaj wskazać dwie główne kategorie czynników, które kształtują opisywany stan rzeczy. Z jednej strony jest to więc coraz mniej przyjazna dla klientów polityka prowadzona przez banki a także coraz mniejsza atrakcyjność finansowa kredytów bankowych. Z drugiej zaś strony mamy do czynienia z łatwo dostępnymi i coraz tańszymi pożyczkami w sektorze pozabankowym.

Fakt, że konsumenci z rosnącą częstotliwością wybierają właśnie usługi firm pożyczkowych, a nie banków, nie powinien więc dziwić. Zanim jednak zechcemy pożyczyć pieniądze w firmie pozabankowej, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, dzięki którym dowiemy się nie tylko jak lepiej dopasować charakter pożyczki do potrzeb i możliwości, ale także co zrobić aby uniknąć ryzyka oraz różnego rodzaju komplikacji.

Jak komfortowo pożyczać pozabankowo?

Po pierwsze: dobierz rodzaj internetowej pożyczki pozabankowej do swoich preferencji i możliwości.

Śledząc publikacje branżowe https://www.maszkesz.pl/pozyczki-chwilowki-bez-bik-big-krd-zaswiadczen-na-raty/ dowiadujemy się, że oferta nowoczesnych firm pozabankowych to już nie tylko szybkie pożyczki, ale także inne ciekawe rozwiązania. Chwilówka online będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy konkretnej  kwoty pieniędzy, a jednocześnie interesuje nas możliwie jak największa redukcja kosztów zadłużenia (coraz więcej firm oferuje możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki za darmo, co oznacza brak konieczności spłaty oprocentowania oraz prowizji).

Jednak w przypadku, gdy potrzebujemy większej kwoty lub też przewidujemy ewentualne problemy z oddaniem długu w przeciągu 30 lub 60 dni, najlepszą opcją będzie dla nas pożyczka ratalna. Tutaj okres spłaty może wynosić nawet 48 miesięcy, a maksymalna kwota pożyczki to często niemal 100 tysięcy złotych.

Co jednak zrobić, jeżeli na przykład wybieramy się na wakacje i tak naprawdę dokładnie nie wiemy, ile pieniędzy będzie nam potrzebne ale jednocześnie nie chcemy ponosić zbędnych kosztów? Rozwiązaniem są linie pożyczkowe. W ten sposób, firma pozabankowa udostępnia nam możliwość korzystania z określonej kwoty. To od nas zależy, jaki procent przyznanego kredytu wykorzystamy. Co również ważne, odsetki płacimy tylko od wykorzystanych środków, a nie od wysokości przyznanego kredytu.

Po drugie: zadbaj o bezpieczeństwo

Jeszcze kilkanaście lat temu pożyczki pozabankowe przez internet uchodziły nieomal za produkt szarej strefy. Obecnie jest to już jednak nowoczesny sektor usługowy, który posiada wysoce efektywne mechanizmy autoregulacji. Przed skorzystaniem z usług danej firmy, należy sprawdzić bazę Rejestru Firm Pożyczkowych. Jeśli konkretny podmiot jest tam oceniony pozytywnie, nie musimy mieć żadnych obaw. Jeżeli natomiast firma jest w trakcie postępowań sądowych lub też w ogóle nie widnieje w rejestrze, najlepiej jest poszukać innego pożyczkodawcy.

Po trzecie: możesz trochę pokombinować

Zamierasz zaciągnąć pożyczkę pozabankową, ponieważ pilnie potrzebujesz gotówki, ale nie jesteś do końca pewny, czy uda Ci się spłacić zobowiązanie w terminie? Jednocześnie nie chcesz jednak, aby ewentualny poślizg pozostawił ślad w postaci informacji w BIK? Można dość łatwo to rozwiązań. Wystarczy wybrać firmę pożyczkową, która nie opiera systemu weryfikacji klientów na danych Biura Informacji Kredytowej.

Po czwarte: dokładnie porównaj dostępne oferty

Istnieje sporo internetowych narzędzi do porównywania poszczególnych parametrów pożyczek pozabankowych. Korzystając z porównywarek online najłatwiej znajdziemy odpowiadającą nam ofertę. Dlaczego nie warto decydować się na wzięcie pożyczki pod wpływem chwili? Ponieważ bardzo możliwe, że po nieco dokładniejszym przejrzeniu dostępnych opcji znajdziemy produkt znacznie bardziej atrakcyjny, czy to pod względem kosztów, długości okresu spłaty czy innych istotnych dla nas elementów.


*- Materiał partnera.

Podziel się