• Home »
  • Informacje »
  • W ciągu pięciu miesięcy ma powstać największe rondo w Oleśnie. Budowa jeszcze w lipcu

W ciągu pięciu miesięcy ma powstać największe rondo w Oleśnie. Budowa jeszcze w lipcu

W ciągu pięciu miesięcy ma powstać największe rondo w Oleśnie. Budowa jeszcze w lipcu

W czwartek 12 lipca w Urzędzie Miejskim w Oleśnie podpisano umowę na wybudowanie największego ronda w gminie Olesno, umiejscowionego w Świerczu przy ulicy Częstochowskiej oraz na przebudowę drogi od przejazdu kolejowego na ulicy Częstochowskiej aż do ulicy Leśnej w Świerczu.

Rozbudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 494 wynosi niecałe 1 200 metrów. Wraz z nim zbudowane zostaną ciągi pieszo-rowerowe, kanalizacja deszczowa i oświetlenia.

– To będzie jedna z największych inwestycji drogowych na terenie naszego miasta w ciągu ostatnich lat – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Całość inwestycji wynosi ponad 13 milionów złotych. Wkład finansowy gminy Olesno to ponad 300 tysięcy złotych. Wykonawcą robót będzie firma Drog-Bud Sp. z.o.o z Lubojenki (powiat częstochowski).

Prace mają rozpocząć się w poniedziałek 30 lipca bieżącego roku. Pod względem inżynieryjnym to trudna przebudowa, ze względu na kiepskie grunty między innym w miejscu, gdzie ma powstać nowe rondo.

– Efekt końcowy nie będzie tego obrazował, bo będzie to normalna droga i normalne chodniki, jednakże teren jest bardzo słaby, dlatego musimy wykonać dużo wzmocnień – mówi Mirosław Sokołowski, wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Grunt nie jest najlepszy, co widać po istniejącej drodze, która cały czas pęka. Prace, które są najbardziej kosztowne, będą najmniej widoczne.

W związku z przebudową drogi, mieszkańców czekają spore utrudnienia. Droga zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu tranzytowego i lokalnego.

Ruch będzie wyłączony od przejazdu kolejowego na ulicy Częstochowskiej w Oleśnie aż do ulicy Leśnej w Świerczu. Objazd będzie poprowadzony od Częstochowy przez ulicę Leśną i dalej przez ulicę Sienkiewicza, drogą pod wiaduktem do centrum.

Dodatkowo, wprowadzony zostanie większy objazd dla pojazdów ciężarowych, które będą kierowane od strony Opola na Kluczbork, Gorzów Śląski i tamtędy na Częstochowę.

To ważna inwestycja, bowiem jest częścią miniobwodnicy Olesna oraz dojazdem do oleskich terenów inwestycyjnych.

Prace mają zostać zakończone w grudniu 2018 roku.

Damian Pietruska

dsc08575

Podziel się