Do Olesna przyjedzie Prymas Polski! Kościół św. Anny zyskuje na znaczeniu

Do Olesna przyjedzie Prymas Polski! Kościół św. Anny zyskuje na znaczeniu

Jedna z najważniejszych osób polskiego kościoła przyjedzie do Olesna. Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak będzie przewodniczył koncelebrowanej sumie odpustowej w niedzielę 29 lipca o godz. 11.00 w kościele św. Anny w Oleśnie.

Przyjazd prymasa pokazuje jak wielką renomą cieszy się kościół św. Anny w Oleśnie, który w tym roku obchodzi jubileusz 500-lecia konsekracji.

– Niewątpliwie tegoroczne uroczystości odpustowe św. Anny są szczególnie uroczyste z tego powodu, że przypadają w roku 500-lecia konsekracji tego sanktuarium. Uznaliśmy, że skoro zawsze jest któryś z biskupów naszej diecezji na odpuście, to ten jubileusz zasługuje, aby także podkreślić jego rangę i dlatego zaprosiliśmy księdza prymasa, który to zaproszenie przyjął – mówi ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii.

Kościół św. Anny to miejsce niezwykłe pod względem architektonicznym, nazywa się go “różą zaklętą w drewno”. Ma również szczególne znaczenie nie tylko na mapie województwa, ale również Polski.

– Trzeba dodać, że ten kościół jest niewątpliwie znany, chociaż tu na Opolszczyźnie centralnym sanktuarium jest Góra Św. Anny, to dobrze wiemy, że dla nas oleśnian i na tej części naszej diecezji, to sanktuarium jest szczególnie ważne. Ksiądz prymas widocznie też uznał, że jest godne tego, aby rzeczywiście podkreślić jego znaczenie.

Prymas nie będzie jedyną z ważnych osób, która będzie uczestniczyć w sumie odpustowej.

– We własnej osobie będzie ksiądz prymas, ale także przyjadą przedstawiciele wszystkich diecezji metropolii górnośląskiej, jako pasterze gliwiccy, katowiccy i opolscy.

Podczas odpustu, kościół św. Anny co roku odwiedzają tłumy, ale w tym roku można się spodziewać wielu tysięcy ludzi.

– Szacujemy, według rozdanej komunii, że w tamtym roku prawdopodobnie od soboty do poniedziałku, kościół odwiedziło około 15 tysięcy wiernych. To tylko szacunkowa liczba, bo dokładnie tego nie liczymy – mówi ksiądz Walter Lenart.

Sanktuarium św. Anny z pewnością w najbliższym czasie będzie zyskiwało na znaczeniu, choćby dlatego, że Prezydent RP ma włączyć oleski kościół do grona Pomników Historii, który przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Odpust będzie trwał trzy dni, a cały program można znaleźć tutaj:

plakatanna


Damian Pietruska

Zdjęcie Mirosław Dedyk

Podziel się