Podróż kamperem z dzieckiem

Podróż kamperem z dzieckiem

W zeszłym roku polski rząd przyjął nowelizację Ustawy Kodeksu Ruchu Drogowego, zgodną z wymogami Unii Europejskiej, przez którą zmianie uległy zasady dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Jesteś kierowcą? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu

Jedną z najważniejszych zmian, jaka zaszła w przepisach, jest zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Teraz wiek dziecka nie decyduje już o tym, czy powinno jeździć w foteliku czy nie, wpływ na to ma jedynie wzrost. Istnieje bezwzględny obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym do czasu, gdy osiągnie 150 cm wzrostu. Od teraz dzieci mogą też podróżować w przedniej części samochodu. Ponadto pociechy wyższe niż 135 cm, dzięki nowelizacji Kodeksu Ruchu Drogowego mogą jeździć w pasach bezpieczeństwa.

Dziecko a jazda samochodem kempingowym

Bez względu na to, jakim środkiem transportu wybierzesz się w podróż, musisz mieć wykupione kompleksowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych zdarzeń, jakie mogą spotkać Ciebie i Twoich bliskich na drodze. Ubezpieczenia tego typu oferuje m.in. brytyjski Lancaster Insurance, mający w swojej ofercie polisę Motorhome insurance (przykładową ofertę można znaleźć na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/). Pakiet obejmuje obowiązkowe w Polsce OC i dodatkowe AC. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że im większa wartość samochodu, tym wyższa wysokość składki ubezpieczeniowej. Mając punkt „ubezpieczenie” już odhaczony, musisz jeszcze samodzielnie zadbać o to, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w czasie jazdy. Przyda się więc odpowiedni fotelik, dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, który powinno się zamontować na tylnym siedzeniu auta. Jeśli jednak chcemy wieźć dziecko z przodu, to trzeba je ustawić przodem do kierunku jazdy, ale co najważniejsze – dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera. Takie przygotowanie do jazdy pozwoli rozkoszować się przyjemnością podróżowania z dzieckiem.

Funkcjonalne dodatki

Wybierając pole kempingowe warto wcześniej upewnić się, czy jest ono wyposażone w sanitariaty przystosowane dla niemowląt i małych dzieci oraz czy na terenie kempingu można wypożyczyć takie akcesoria jak wanienka czy przewijak. Niektóre kempingi oferują też animacje dla najmłodszych, posiadają place zabaw lub wydzielony w basenie brodzik, dzięki którym dzieci mogą bawić się przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się