Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa

Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa

Opolskie Stowarzyszenie Pieśnie spod żagli oraz Miejski Dom Kultury w Oleśnie zapraszają do obejrzenia wystawy fotograficznej pt: Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945-2017.

Wystawa upamiętnia najważniejsze wydarzenia żeglarskie w historii województwa opolskiego. Powstała z okazji wydania albumu historycznego o tym samym tytule autorstwa opolskiego żeglarza Ryszarda Sobieszczańskiego.

Album zawiera 464 strony pełne zdjęć i historii.

Znaleźć w nim można rozdziały poświęcone monografiom opolskich klubów żeglarskich. Łącznie 29 historii najważniejszych opolskich klubów, ośrodków i drużyn. Historię opolskich jachtów pełnomorskich i śródlądowych: m.in Daru Opola i mnóstwo nie publikowanych zdjęć i faktów. Wspomnienie s/y Biesa, Jotki-80, s/y Turawa/Miracle, a także pierwszego kabinowego jachtu na Opolszczyźnie i oczywiście wielu innych legendarnych opolskich jednostek.

Kolejny rozdział przybliża sylwetki opolskich kapitanów. Od najstarszych do najmłodszych tych znanych i tych mniej. Autor przedstawia sylwetki legend opolskiego środowiska żeglarskiego.

W piątym rozdziale wypłyniemy w najciekawsze rejsy z udziałem opolan, jakie odbyły się w latach 1957-2017. Odwiedzimy Londyn, Islandie, Korsyke, PIreus, Morze Rossa. Przepłyniemy Atlantyk i Pacyfik. Skoczymy pod Horn i na Alaskę. W tym rozdziale mnóstwo historii, anegdot z opolskich rejsów na Darze Opola, Biesie, Zawiszy, Aldisie i wielu wielu innych jachtach i żaglowcach.

W szóstym pościgamy się na cadetach, omegach i innych. Przypomnimy najważniejsze sportowe osiągnięcia naszych opolskich żeglarzy. W siódmym pośpiewamy opolskie szanty i pieśni spod żagli oraz poczytamy żeglarskie książki napisane przez opolskich wodniaków. Album zawiera niepublikowane do tej pory grafiki morskie Rysia Drucha z Trenton N.J. USA.

Wystawę będzie można oglądać od 6 do 31 sierpnia 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie/hol I piętro/ w godzinach od 8 do 15./poniedziałek-piątek/

Album można zamówić na: www.piesnispodzagli.pl

Zapraszamy serdecznie!


*- Informacja: Miejski Dom Kultury w Oleśnie.

Podziel się