Traktory, które przyciągają tłumy

Traktory, które przyciągają tłumy

Już po raz trzeci w Jastrzygowicach odbyły się zawody Tractor Pulling, czyli niespotykana rywalizacja rolników.

Tractor Pulling to widowiskowa rywalizacja, polegająca na ciągnięciu przez traktor obciążnika na platformie. Podczas przejazdu ciężarek systematycznie przesuwa się na przód konstrukcji, utrudniając jazdę pojazdowi.

Ruchoma platforma z obciążeniem, która przesuwa się do przodu w trakcie przejazdu sprawia, że start jest prosty, ale dotarcie do mety jest bardzo trudne. Dlaczego?

Im ciężarek jest bliżej przodu, tym mocniej wbija lemiesz w ziemię. Wzrasta tarcie i po czasie traktor zakopuje się i nie umie dalej jechać. Wygrywa ten, który przeciągnie przyczepę jak najdalej.

Pomysł jest ściągnięty od odpowiedników ze Stanów Zjednoczonych, ale konstrukcje czy trasa jest już przygotowana całkowicie przez mieszkańców Jastrzygowic.

– Wszystko skonstruowaliśmy sami. Oczywiście trochę podpatrzyliśmy, jak to działa u pozostałych, ale sprzęt przekształciliśmy na swoje potrzeby. Traktory, które uczestniczą w zawodach, normalnie pracują cały czas w polu. Na zawody są oczywiście jednak delikatnie stuningowane – mówi Daniel Wilhelm, sołtys Jastrzygowic.

Z roku na rok na imprezę przybywa coraz więcej ludzi. W tym roku, Jastrzygowice, które mają ponad 300 mieszkańców oblegały tłumy. Trudno było się znaleźć miejsce, żeby zobaczyć cały przejazd uczestników.

Zawody odbywały się w dwóch kategoriach dla Ursusa C-330 – tak zwanych „trzydziestek” oraz dla Ursusa C-360, czyli „sześćdziesiątek”. W tym roku w zawodach brało udział 24 uczestników.

Oto zawodnicy, którzy zdobyli miejsca na podium w tegorocznych zawodach:

C-330
1. Patryk Frączek
2. Krzysztof Kania
3. Tomasz Nikel
C-360
1. Krystian Zoremba
2. Daniel Kania
3. Damian Kulesa

Klimat tej rywalizacji można poczuć na filmach:Damian Pietruska

Podziel się