Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak bół bajtlem? – Warsztaty “825 lat Borek Wielkich”
W poniedziałek 24 września 2018 odbyły się kolejne warsztaty z ramach projektu grantowego pod nazwą „Organizacja zajęć dla lokalnej społeczności” w ramach zadania „825 lat Borek Wielkich i co dalej…” .
Grupy dzieci z udziałem dorosłych realizowały temat „Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak bół bajtlem?”.
Warsztaty odbyły się metodą stacji:
- Stacja I – „Jakie bajki oglądały nasze mamy i babcie”.
Uczestnicy oglądali bajki lat 60-tych i 70–tych XX wieku, wyświetlone rzutnikiem typu „Ania”. Dorośli byli lektorami i pięknie czytali teksty pod slajdami.
- Stacja II – „Jakie gracki miała moja Oma? W co bawił się Opa, jak bół bajtlem?”
Uczestnicy wyszukiwali wśród licznych zbiorów Izby Tradycji Śląskiej zabawki z różnych epok i przynosili do „Kuchni trzech pokoleń”. Prezentowali przyniesione zabawki i porównywali do współczesnych. Dzieci miały okazję posłuchać pięknych gawęd seniorów na temat zabaw i zabawek ich dzieciństwa. Wielkie było zdziwienie, kiedy najstarsi wspominali, że musieli w domu pomagać w gospodarstwie i nie mieli czasu na zabawę. Wśród babć i dziadków byli tacy, którzy nie mieli żadnych zabawek. Zabawki wykonywali sami ze szmat, patyków, żołędzi, kasztanów, szyszek, pudełek z zapałek itp. Spotkanie zakończono wyliczankami i przyśpiewkami. Wszyscy poznali starą zabawę „Bawiły się dzieci, bawiły paluszkami…”
- Stacja III – „Wspólnie wykonujemy zabawki i gramy w gry planszowe”.
Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji szmatki, bibułki, patyki, szyszki, żołędzie, kasztany i inne „skarby”. W grupach wykonywano zabawki: lalki, zwierzęta, samochody, traktory. Dzieci wspólnie z dorosłymi zagrały w gry planszowe z lat 70–tych, 80–lat XX wieku.
Po bardzo aktywnych i kreatywnych warsztatach, uczestnicy poczęstowali się ciasteczkami. Dla dorosłych podano kawę. To było piękne spotkanie trzech pokoleń.
* – Informacja i zdjęcia: PSP Borki Wielkie.