• Home »
  • Informacje »
  • Już za 4 lata mamy pojechać oleską obwodnicą. Koszt 700 milionów złotych!

Już za 4 lata mamy pojechać oleską obwodnicą. Koszt 700 milionów złotych!

Już za 4 lata mamy pojechać oleską obwodnicą. Koszt 700 milionów złotych!

We wtorek 16 października opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Olesna.

Składanie ofert w siedzibie GDDKiA będzie trwać do 11 grudnia 2018 roku. Pierwsze prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie 2020 roku. Budowa planowo ma zostać ukończona pod koniec 2022 roku. Obwodnica ma docelowo liczyć dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

To potężna inwestycja, której wartość kosztorysowa wynosi 700 milionów złotych.

Obwodnica ma zostać wybudowana w wariancie północnym i będzie mieć niespełna 25 kilometrów. Będzie ona odcinkiem drogi ekspresowej S11, która docelowo ma mieć ponad 550 kilometrów długości. Korytarz tej drogi w większości prowadzi śladem obecnej drogi krajowej nr 11. Droga ekspresowa S11 ma być jedną z najważniejszych dróg prowadzących z północy na południe Polski (Kołobrzeg-Poznań-Bytom).

Wariant północny obwodnicy Olesna będzie przebiegać w większości lasami, dlatego trzeba będzie wyciąć sporą powierzchnię lasów. Mniej więcej co kilometr na trasie obwodnicy ma znajdować się obiekt mostowy.

Jedyny węzeł w gminie Olesno znajdować się będzie przy ulicy Gorzowskiej. Węzeł jednej z najważniejszych dróg ekspresowych w Polsce będzie znajdował się kilkaset metrów od oleskiej strefy inwestycyjnej, co ma zwiększyć wartość lokalnych terenów.

Sama budowa to potężne przedsięwzięcie, w którym mają uczestniczyć setki drogowców. Burmistrz Olesna liczy, że skorzystają na niej również lokalni przedsiębiorcy z branży drogowej, ale również cateringowej czy noclegowej.

dsc_2047Informację przekazano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Oleśnie w środę 17 października. Na konferencji obecni byli: Przemysław Maliszkiewicz, dyrektor GDDKiA w Opolu, Adrian Czubak, wojewoda opolski oraz Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Wizualizacja wariantu północnego przedstawiona przez GDDKiA. Wizualizacja może się w szczegółach różnić od faktycznego przebiegu obwodnicy.

Damian Pietruska

Podziel się