Bezpieczny wyjazd za granicę – EKUZ może nie wystarczyć!

Bezpieczny wyjazd za granicę – EKUZ może nie wystarczyć!

Każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne i regularnie odprowadza składki na NFZ ma prawo do posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego.

W praktyce dzięki temu możliwe jest korzystanie ze świadczeń lekarskich w państwach Unii Europejskiej, ale czy na pewno tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia całkowitą ochronę podczas pobytu za granicami naszego kraju? Niestety, ale nie do końca…

Prawdą jest, że w momencie doznania uszczerbku na zdrowiu, który jest konsekwencją nieszczęśliwego wypadku każdej osobie, która posiada kartę EKUZ przysługuje opieka lekarska na koszt NFZ, ale haczyk tkwi w tym, że jedynie do tych, które przysługują obywatelom kraju, w jakim przebywamy. Niestety, ale EKUZ nie wystarczy i w niektórych przypadkach konieczne będzie poniesienie opłaty z tzw. własnej kieszeni.

Co gwarantuje karta EKUZ?

Tak jak było już wspomniane tego rodzaju ubezpieczenie pozwala na skorzystanie z pomocy lekarskiej w takim stopniu, w jakim możliwe to jest w kraju, z którego pochodzimy. Z uwagi na to, że nie można i nigdy nie będzie można przewidzieć co może wydarzyć się podczas pobytu za granicą dobrym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowej polisy z pakietem medycznym, która zapewni pełną ochronę lekarską i bezpieczeństwo. Oprócz wielu udogodnień można wtedy również liczyć na pomoc m.in w sytuacji zagubionych dokumentów, zagubionego bagażu, zniszczonego sprzętu, a także w sytuacji, gdy na terytorium danego kraju zaczynają się działania militarne i niezbędny jest transport do Polski. Posiadając jedynie kartę EKUZ za tego rodzaju świadczenia konieczne będzie wyłożenie własnych pieniędzy i nie oszukując się… przeciętnego “Kowalskiego” raczej nie będzie na to stać.

Nie oszczędzaj na własnym bezpieczeństwie!

Co prawda ubezpieczenie turystyczne nie jest darmowe tak jak karta EKUZ, a jego koszt całkowity zależy wysokości sumy ubezpieczenia oraz od zakresu, czyli świadczeń, które będą nam przysługiwać. Wykonując dogłębną analizę można dojść do wniosku, że polisa z rozszerzonym pakietem medycznym będzie kosztowało nas więcej niż z podstawowym, ale suma summarum i tak będzie to tańsze niż pokrycie ewentualnych kosztów związanych z leczeniem także lepiej będzie wydać kilkaset złotych niż później być bardzo rozczarowanym gdy listonosz dostarczy list z rachunkiem. Więcej szczegółów na temat dodatkowego ubezpieczenia można znaleźć na stronie https://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/. Zdrowie i bezpieczeństwo zawsze, ale to zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu!


*- Materiał partnera.

Podziel się