Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne

Istnieją przeróżne sposoby pomnażania majątku. Niektórzy decydują się inwestować w obligacje skarbowe, inni wolą lokaty bankowe, a jeszcze inni – skarpetę w domu, zwaną również „bankiem ziemskim”. Wszystkie te sposoby mają swoje plusy, ale ich największym minusem jest bardzo niska lub nawet zerowa stopa zwrotu. Inaczej ma się rzecz z funduszami inwestycyjnymi.

Jakie fundusze inwestycyjne są dla Ciebie?

Fundusz akcji to taki rodzaj inwestycji, który – choć jest obarczony większym ryzykiem niż inne sposoby inwestowania – obiecuje również wyższe zyski. Fundusz pieniężny jest funduszem, którego jednym z głównych celów jest ochrona kapitału. Mówi się, że fundusze akcji to instrument dla ludzi lubiących ryzyko i mających apetyt na ponadprzeciętne zyski. Za to fundusze pieniężne są dla inwestorów stroniących od ryzyka. Przy czym to ryzyko związane z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne można zminimalizować, a w każdym razie znacząco ograniczyć.

Co wpływa na ryzyko?

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na poziom ryzyka, jest kwestia zmienności. Inwestorzy w swoich poczynaniach nie zawsze kierują się zdrowym rozsądkiem. Emocje, panika i nerwowość często prowokują sytuacje, które kończą się stratami – nieraz ogromnych sum. By tego uniknąć można podjąć kilka kroków, które pomogą nam ograniczyć zbędne ryzyko oraz ewentualną możliwość straty do absolutnego minimum.

Dywersyfikacja środków

Jednym z takich rozwiązań jest dywersyfikacja środków, czyli takie ich rozłożenie, aby ryzyko ewentualnej straty na jednym funduszu, móc sobie odbić zyskiem na innym instrumencie inwestycyjnym. Jak najlepiej wykorzystać ten mechanizm podpowie z pewnością ekspert z towarzystwa funduszy inwestycyjnych, za którego pomocą inwestujemy.

Najlepiej zdać się na profesjonalistów

Należy w tym miejscu dodać, że współpraca z profesjonalistami z TFI jest również bardzo ważna. Niezależnie jakie kwoty zamierzamy inwestować: czy małe, czy ogromne – wiedza, którą dysponują eksperci, jest nieoceniona. Nie wolno nam z niej nie korzystać. Jak już zostało wspomniane – profesjonaliści z TFI potrafią nie tylko rozpoznać branże i spółki, które najlepiej rokują, ale również ocenić, zrozumieć i wykorzystać trendy pojawiające się na rynku. Warto wiedzieć, że nawet bessa może zostać spożytkowana w taki sposób, aby przynieść zyski z inwestowania w fundusze inwestycyjne.

Kiedy czas na zmianę TFI?

Pamiętajmy również o tym, by wszelkim kosztem unikać tzw. „spółek celebryckich”. Jeśli twoje TFI zachęca cię do inwestycji w taką spółkę, to prawdopodobnie najwyższy czas, aby zmienić TFI. Porządne firmy starają się ich unikać jak ognia, a swoich klientów odwodzą od takich inwestycji ze wszystkich sił. Chodzi o to, że wspomniane spółki, mimo medialnego szumu, z reguły kończą się spektakularną klapą i stratą czasu oraz pieniędzy.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się