Opieka na osobami starszymi w Niemczech – jakie obowiązki obejmuje

Opieka na osobami starszymi w Niemczech – jakie obowiązki obejmuje

Praca opiekunki nie należy do łatwych. Można ją porównać do pracy pielęgniarki, zajmującej się tylko jednym pacjentem. Zanim podejmiesz decyzję o zaangażowaniu się taką pracę, przeanalizuj, co tak naprawdę wchodzi w jej zakres. Dowiedz się jakie są podstawowe zadania, jakie stoją przed osobami opiekującymi się seniorami.

Zadania opiekunki a umowa

Najważniejszą rzeczą, jaką powinnaś wiedzieć, podejmując jakąkolwiek pracę jest to, aby dokładnie zapoznać się z umową. To tam znajdą się wszelkie informacje dotyczące zakresu obowiązków. Są one bardzo różne i zależą tak naprawdę od kondycji psychicznej i fizycznej seniora, który wymaga opieki. Jednak pracodawca nie może bez wcześniejszego uzgodnienia wymagać od ciebie nic, co nie jest wyznaczone w podpisanym dokumencie.

Umowa o pracę jest tak ważna przy podejmowaniu pracy, zwłaszcza za granicą, że nie warto powierzyć jej przypadkowi. Istnieją agencje pośrednictwa pracy dedykowane specjalnie opiekunkom dla osób starszych. Jedną z nich jest Laxocare, która posiada stronę internetową, gdzie ze wszystkimi szczegółami możesz zapoznać się już teraz: https://laxocare.pl/oferty. Profesjonalne firmy pomogą ci w znalezieniu odpowiedniej oferty oraz zajmą się sporządzeniem umowy. Od pośredników otrzymasz wszelkie potrzebne informacje i rady dotyczące podejmowanej pracy. A w razie niespodziewanych problemów służą poradą i wsparciem.

Podstawowe obowiązki opiekunki do osób starszych

Choć obowiązki są bardzo różne, istnieje pewien katalog czynności, który występuje prawie zawsze. Do zadań, których możesz się najczęściej spodziewać, należą czynności związane z higieną seniora. Pomoc przy kąpieli, pielęgnacja skóry, przycinanie paznokci, czesanie, a także wykonywanie toalety czy asystowanie przy czynnościach fizjologicznych. Oczywiście wszystko będzie zależeć od zdrowia seniora. Z nim są również związane kwestie podawania tabletek, wcierania maści bądź innych sposobów aplikowania niezbędnych lekarstw. Bardzo prawdopodobne, że będziesz musiała towarzyszyć podopiecznemu w rutynowych wizytach u lekarza. Oprócz tych czynności senior bardzo często będzie potrzebował rozmowy, wspólnych spacerów czy oglądania telewizji.

Fakultatywne obowiązki opiekunki do osób starszych

Katalog dodatkowych obowiązków jest bardzo różny. Czasem jest skromny, najczęściej, gdy senior wymaga bardzo rozbudowanego zakresu czynności. Gdy podopieczny część czynności wykonuje samodzielnie, możesz zostać poproszona o pomoc w pracach domowych. To najczęściej robienie zakupów oraz przygotowywanie posiłków. Coraz rzadziej zdarza się, że w zakres obowiązków wchodzi sprzątanie domu. Wynika to z istnienia dużej ilości firm specjalizujących się w sprzątaniu na zlecenie. Podobnie dzieje się z cateringiem oraz sprawowaniem zakupów.

Bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i nie podpisywać takiej, której wiemy, że nie jesteśmy w stanie realizować. Należy pamiętać, aby nie dać się wykorzystywać i nie pracować ponad siły ogarniając seniora oraz jego dom i sprawunki. Opiekunka ma za zadanie pomagać seniorowi, a nie wykonywać obowiązki należące do pielęgniarki, pomocy domowej czy kucharki. Jeśli istnieje potrzeba w wypełnianiu i takich obowiązków, płaca powinna być odpowiednio wyższa.


*- Artykuł sponsorowany.

 

Podziel się