Budujesz dom? Postaw na ekologiczne ogrzewanie

Budujesz dom? Postaw na ekologiczne ogrzewanie

Pompa ciepła z roku na rok zyskuje na popularności. W Skandynawii czy Niemczech jej potencjał został odkryty już lata temu. Szacunki podają, że do w 2050 roku Niemcy będą posiadać ponad 11 milionów pomp ciepła. Pozwoli to w znacznym stopniu zredukować emisję gazów cieplarnianych. Na szczęście także w Polsce rozwiązanie staje się powszechne. Coroczne raporty wskazują na nieustanny wzrost na tym rynku.

Sprzedaż rośnie

Pompa ciepła jeszcze niedawno rozpatrywana była w kategoriach luksusu. Na instalację decydowała się garstka użytkowników – tych najbardziej świadomych, zwykle bogatych lub tych, którzy zamieszkiwali tereny, na których niedostępne były inne źródła energii. Ale to się zmienia. Dzisiaj urządzenie jest już popularne nie tylko w miejscach, w których trudno o podłączenie do sieci gazowej. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawiła, że inwestują w nie także mieszkańcy miast, ci, którzy dopiero budują domy i ci, którzy poddają je renowacji.

Jak podaje raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, segment urządzeń typu powietrze/woda wzrósł w 2017 roku o 55%. Rośnie udział grzewczych pomp ciepła w nowobudowanych budynkach jednorodzinnych. W 2017 roku już w co ósmym nowym domu instalowano takie urządzenie. Ta gałąź polskiego rynku jest jedyną w Europie, w której zanotowano wzrosty sprzedaży pomp ciepła 7 lat z rzędu. A to oznacza, że Polacy zaczynają rozumieć, że jeśli nie oni, to nikt nie zadba o powietrze, którym oddychają. Prognozy rozwoju są równie optymistyczne.

Oszczędność, ekologia, wygoda

Nie należy się dziwić takim trendom. Rozwijający się rynek to dowód na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, którzy poważnie podchodzą do zmian klimatycznych, problemu ze smogiem, alarmujących wartości pomiarowych. Palenie węglem i innymi tego typu paliwami to przeżytek, o którym jak najszybciej powinniśmy zapomnieć. System ten do ogrzewania budynku używa naturalnej energii – z wody, z ziemi lub z powietrza. Warto więc w niego zainwestować. Dla dobra swojego i przyszłych pokoleń. Korzyści płynących z zamontowania pompy ciepła jest jednak znacznie więcej.

Wbrew obiegowej opinii, ten typ rozwiązania grzewczego jest niezwykle oszczędny. Wystarczy początkowa inwestycja i… to wszystko. Tu nie ma potrzeby dostaw paliwa, kupowania węgla czy drewna, nie ma potrzeby tworzenia osobnego pomieszczenia w postaci kotłowni, jest za to możliwość wybudowania domu pozbawionego komina. Pompę ciepła wystarczy zasilić małą ilością energii elektrycznej. Przy dobrej efektywności COP równej 5, z każdej 1 kW zużywanej energii, wytwarzane jest 5 kW ciepła. A to wszystko generuje spore oszczędności. Urządzenie działa też we współpracy z systemami zdalnego zarządzania, np. EKONTROL, które pozwalają kontrolować jej pracę z dowolnego miejsca na świecie – ustawiać temperaturę, włączać, wyłączać.

Wielką zaletą tego mechanizmu jest także jego nowoczesność i to, że nie wymaga od nas praktycznie żadnej obsługi. Raz włączona pompa nie potrzebuje ciągłego sprawdzania funkcji, dorzucania opału, kontrolowania. Jest też cicha i nie wymaga osobnego pomieszczenia – niewielkie urządzenie zmieści się w garażu, kuchni lub – w zależności od typu urządzenia – zamontowane zostanie na zewnątrz budynku.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się