• Home »
  • Informacje »
  • Skorzystaj z kalkulatora „małego ZUS-u”. Czasu na decyzję jest mało – do wtorku

Skorzystaj z kalkulatora „małego ZUS-u”. Czasu na decyzję jest mało – do wtorku

Skorzystaj z kalkulatora „małego ZUS-u”. Czasu na decyzję jest mało – do wtorku

Masz zamiar skorzystać z „małego ZUS-u”, a nie wiesz jak to zgłosić? Zastanawiasz się jak obliczyć podstawę od której będziesz płacił mniej na ubezpieczenia społeczne? Przyjdź do ZUS, zadzwoń albo sam sprawdź czy niższe składki z tytułu działalności na małą skalę są dla ciebie.

Czasu na podjęcie decyzji i złożenie dokumentów z nowymi kodami tytułu ubezpieczenia nie zostało wiele. Tylko do 8 stycznia, czyli najbliższego wtorku możesz zadeklarować opłacanie składek proporcjonalnych do przychodów osiągniętych w ubiegłym roku. „Mały ZUS” zgłoś z tytułem ubezpieczenia 05 90 lub 05 92 – dla osób posiadających rentę z tytułu niezdolności do pracy

– Termin 8 stycznia jest ostatecznym dniem, kiedy można zgłosić w ZUS odpowiedni kod ubezpieczenia. Ta data wynika z tego, że każdy płatnik ma siedem dni na dokonanie jakichkolwiek zmian w swoich deklaracjach. To może być zmiana danych osobowych, adresu prowadzenia działalności czy właśnie kodu ubezpieczenia. Skoro „mały ZUS” obowiązuje od 1 stycznia – a jest siedem dni na zmianę kodu – to datą graniczną jest 8 dzień stycznia. Termin wynika wprost z ustawy o ubezpieczeniach społecznych. To rozwiązanie systemowe i nie należy tego łączyć tylko z wprowadzeniem niższych składek w ramach „małego ZUS” – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Z nowych, niższych składek będziesz mógł korzystać najwyżej przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu każdych 5 lat prowadzenia działalności, a jednym z podstawowych warunków do spełnienia będzie nie przekroczenie progu 30-krotności minimalnej płacy obowiązującej w grudniu poprzedniego roku. Zatem jeśli twój przychód za cały ubiegły rok prowadzenia działalności nie przekroczył 63 tys. złotych, to masz szansę na płacenie składek nawet o połowę niższych przez cały 2019 r. – (płaca minimalna w 2018 r. to 2100 zł x 12 miesięcy = 63 tys. zł.)

Nie wiesz jako obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Skorzystaj z kalkulatora do obliczania podstawy wymiaru składek i sam sprawdź czy jesteś uprawniony do płacenia niższych składek. Kalkulator MDG (mała działalność gospodarcza) znajdziesz na stronie internetowej: www.zus.pl.

Jeśli nie wiesz czy niższe składki „małego ZUS-u” mogą objąć twoją działalność, to poznaj podstawowe warunki, które to umożliwiają:

  • działalność zarejestrowana w CEIDG (również dla wspólników spółki cywilnej),
  • w poprzednim roku kalendarzowym nie rozliczałeś się ze zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzystałeś ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług,
  • prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym,
  • nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywałeś (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres działalności. 

*- Informacja: ZUS.

Podziel się