Polacy z Kazachstanu zamieszkali w Oleśnie

Polacy z Kazachstanu zamieszkali w Oleśnie

W końcu w Polsce! – to pierwsze zdanie jakie wypowiedzieli zgodnie wszyscy członkowie rodziny repatriantów z Kazachstanu, którzy od 20 grudnia 2018 r. są oficjalnie mieszkańcami Olesna!

Są nimi rodzice z szesnastoletnim synem oraz ich starszy syn z żoną i dwuletnią córeczką.

Mówią, że spełniło się ich marzenie i w końcu z optymizmem patrzą w przyszłość, bo przecież wrócili do kraju swoich przodków, by rozpocząć nowe, lepsze życie.

Gmina Olesno od kilku lat przygotowywała się na to przyjęcie. Z rządowego programu “Pomoc dla repatriantów” otrzymała prawie 320 tysięcy złotych na wyremontowanie i wyposażenie dwóch lokali mieszkalnych, należących do zasobów gminy. Następnie w październiku ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wytypowało dwie trzyosobowe rodziny, które przyjęły propozycję zamieszkania w Oleśnie.

Dzięki ich szybkiej decyzji o przeprowadzeniu się na stałe do Polski, minione Święta Bożego Narodzenia, mimo, że daleko od krewnych, były wyjątkowe. W dniu przylotu w nowych mieszkaniach przywitał ich burmistrz Olesna Sylwester Lewicki zapewniając o tym, że mogą liczyć na wszelką pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności i zaadaptowaniu się w nowym miejscu.

Na dowody życzliwości ze stron mieszkańców Olesna nie trzeba było długo czekać. Jeszcze przed wigilią, dzięki spontanicznej akcji, udało się zorganizować i dostarczyć wózek dla najmłodszej dziewczynki i sporo innych świątecznych prezentów, co wywołało prawdziwe wzruszenie na ich twarzach i łzy szczęścia.


*- Informacja i zdjęcia: Urząd Miejski w Oleśnie.

dsc_0207

Podziel się