• Home »
  • Informacje »
  • Wózki widłowowe elektryczne – jako długofalowe rozwiązanie w transporcie wewnętrznym

Wózki widłowowe elektryczne – jako długofalowe rozwiązanie w transporcie wewnętrznym

Wózki widłowowe elektryczne – jako długofalowe rozwiązanie w transporcie wewnętrznym

Wózki widłowe elektryczne zazwyczaj kojarzą się z magazynami oraz paletami. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, jednak warto mieć na uwadze, iż wózki widłowe stanowią dla wielu przedsiębiorstw kluczowy element ich funkcjonowania, ponieważ decyduje on o fizycznym przepływie towarów. Dowiedz się więcej na temat wózków widłowych elektrycznych czytając poniższy artykuł!

Wózki widłowe elektryczne to najchętniej wybierany i kupowany rodzaj wózków widłowych. Można je znaleźć w wielu miejscach, jak centra dystrybucyjne, zakłady produkcyjne czy punkty sprzedaży hurtowej i detalicznej. Z roku na rok pojazdy te są udoskonalane i dostosowywane do ciągle zmieniających się wymagań użytkowników, dzięki czemu ich popularność wykazuje tendencje wzrostową. Wszystko przez to, iż wzrost gospodarczy, a tym samym rosnąca liczba terminali logistycznych oraz magazynów generuje popyt na różnego rodzaju środki transportu, a w tym na wózki widłowe elektryczne.

Rosnąca popularność wózków widłowych elektrycznych

Trwający boom na wózki widłowe elektryczne nie jest bezpodstawny. Dzieje się tak, ponieważ w ostatnich latach osoby zainteresowane nabyciem wózka widłowego są coraz częściej chętne, by inwestować w nowoczesne rozwiązania dla logistyki wewnątrzmagazynowej. Wiele osób zaczyna interesować się efektami oraz kosztami, które będą ponosić w długim okresie użytkowania pojazdu, a także skutkami jakie maszyna wywiera na środowisko. Warto wspomnieć, iż elektryczne wózki widłowe są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie przyczyniają się do emisji szkodliwych substancji, jak wózki spalinowe.

Budowa wózków widłowych elektrycznych

Na rynku elektrycznych wózków widłowych wyróżnia się dwa ich podstawowe rodzaje – z napędem trójkołowym oraz czterokołowym. Wózek trójkołowy jest mniejszy, niż czterokołowy, przez co częściej i chętniej jest wykorzystywany do prac na małych i wąskich powierzchniach. Natomiast czterokołowe wózki, dzięki równemu i proporcjonalnemu rozłożeniu osi są bardziej stabilne, co często wiąże się z większymi możliwościami jeśli chodzi o ich udźwig.

W wózkach widłowych elektrycznych, które znajdziesz tutaj, wyróżnia się kilka podstawowych elementów budowy. Niektóre z wymienionych poniżej części są charakterystyczne także dla wózków spalinowych.

Rama – element ten najczęściej jest wykonany ze stali, a jego wielkość oraz kształt zależy od konkretnego modelu wózka.

Maszt – jest umieszczony na przodzie wózka widłowego i służy do podnoszenia oraz opuszczania towarów. W wyróżnia się trzy rodzaje masztów: Standardowy, Duplex i Triplex.

Widły – posiadają charakterystyczny kształt litery „L”, poruszają się ruchem pionowym.

Kabina – jest to część wózka widłowego wyposażona w fotel dla operatora oraz cały panel sterujący maszyną.

Silnik elektrycznych – najpopularniejsze silniki wózków elektrycznych to 24V, 48V oraz 80V.

Karetka – zwana także płytą czołową, jest przymocowana do masztu, gdzie poza nią montuje się także widły.

W zależności od marki i rodzaju wózka widłowego, znaleźć można wózki elektryczne z udźwigiem do 1 do 8,5 ton oraz z maksymalną wysokością podnoszenia od 2 do 6 metrów.

Tutaj z najdziesz wiele rodzajów wózków widłowych elektrycznych.

Warehouse logistics is important

Warehouse logistics is important

Wózki widłowe elektryczne – przeznaczenie

Wózki widłowe to maszyny wykorzystywane w wielu branżach. W zależności od parametrów wózka i potrzeb firmy, pojazdy te używane są do pracy w magazynach, fabrykach, kopalniach, lotniskach czy portach. Najczęściej można wyróżnić wózki elektryczne o udźwigu 2 ton, które są wykorzystywane z powodzeniem zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń jak magazyny, hale produkcyjne oraz sklepy.

Wózki widłowe o większym udźwigu stosowane są przykładowo przy pracach przeładunkowych, wymagających od maszyny dużej siły, po to aby przemieścić ciężkie i wielkogabarytowe towary.

Bardzo często wózki widłowe elektryczne można spotkać w przemyśle spożywczym. Wynika to z faktu, iż maszyny te mogą być bez problemu używane na zamkniętych powierzchniach, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas składowania towarów czy rozmieszczaniu produktów na regałach. Dzięki możliwości doboru dodatkowego osprzętu, jak przykładowo chwytaki, wysięgniki, łyżki – wózki widłowe mogą pełnić różne funkcje w zależności od zaistniałych potrzeb.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości dodatkowych elementów do wózków widłowych, sprawdź tutaj.

Lista zalet wózków widłowych elektrycznych

Grono zwolenników wózków widłowych rośnie, dzieje się tak ponieważ maszyny te posiadają wiele zalet, takich jak:

  • niskie koszty eksploatacji, w porównaniu do spalinowych wózków widłowych,
  • proekologiczność, nie emitują szkodliwych substancji dla środowiska,
  • kompaktowość, możliwość wyboru wózków elektrycznych, które sprawdzą się do pracy w wąskich korytarzach,
  • niski poziom hałasu, dzięki zastosowaniu elektrycznych silników maszyny te pracują bardzo cicho,
  • praca wielozmianowa – wózki widłowe elektryczne są wyposażane w coraz mocniejsze silniki, które charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną,
  • praca na zewnątrz – wózki elektryczne są unowocześniane i zaopatrywane w coraz silniejsze silniki, które umożliwiają pracę poza budynkami, w trudniejszych warunkach.

wozki-widlowe-elektryczne-podsumowanie

Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, iż wózki widłowe elektryczne zdominują rynek wózków, zostawiając w tyle wózki spalinowe, jak i te z silnikami na gaz. Wszystko dlatego ponieważ odbiorcy wózków widłowych stają się coraz bardziej świadomymi użytkownikami i zaczynają przywiązywać uwagę do długofalowego podejścia, względem kosztów posiadania floty wózków widłowych, jak i dostępności rozwiązań w postaci leasingu czy długoterminowego wynajmu maszyn. Wymienione formy finansowania pozwalają na poznanie przez przedsiębiorców kosztownych urządzeń jakimi są nowe wózki widłowe elektryczne. Opcje te umożliwiają użytkownikom widlaków na przekonanie się, iż niemała z reguły inwestycja w wózek widłowy elektryczny może przełożyć się w długim okresie na znacznie niższe koszty eksploatacyjne maszyny.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się