Miesięczne koszty leasingu ciągnika siodłowego – od czego zależą

Miesięczne koszty leasingu ciągnika siodłowego – od czego zależą

Leasing jest popularną metodą finansowania zewnętrznego przy zakupie ciągników siodłowych, dlatego że pozwala na użytkowanie pojazdu przy niewielkim zaangażowaniu swojego kapitału. Na jego korzyść przemawiają też względy podatkowe i fakt, że nie obniża on zdolności kredytowej. Od czego zależą miesięczne koszty leasingu ciągnika siodłowego?

Leasing – ile to kosztuje?

Trudno jednoznacznie określić dokładną cenę leasingu ciągnika siodłowego w przeliczeniu na miesiąc. Koszt finansowania zależy od wielu rozmaitych czynników. Jednym z ważniejszych jest długość okresu, na jaki zostaje podpisana umowa leasingowa. Inne wiążą się bezpośrednio z przedmiotem leasingu – marką, rocznikiem i stanem technicznym pojazdu

Wartości wykupu

Wartość wykupu to tak jakby koszt ostatniej raty, którą trzeba zapłacić, zanim przedmiot leasingu stanie się naszą własnością. Zazwyczaj w ofertach pojawia się wartość wykupu na poziomie 1%, 5%, a nawet do 20%. Im wyższa wartości wykupu, jaką trzeba zapłacić przejmując przedmiot leasingu na własność, tym mniejsza miesięczna rata. Jednak, co ciekawe, w sumie zapłacimy więcej za cały leasing ciągników siodłowych.

Jak ubezpieczenie wpływa na wysokość rat leasingowych?

Przedmiot leasingu musi być ubezpieczony. Można w tym celu skorzystać z oferty ubezpieczeniowej przygotowanej przez firmę lub skorzystać z zewnętrznej polisy od wybranego agenta ubezpieczeniowego. Jeżeli zdecydujemy się na ofertę zewnętrznego agenta, zwykle bank albo firma leasingowa dolicza opłatę manipulacyjną. Poza tym biorąc ubezpieczenie w pakiecie z leasingiem możemy liczyć na obniżenie miesięcznej raty. Jak oszacować koszty? Ceny leasingu i pakietów ubezpieczeń porównasz na stronie https://klf24.pl/finansowanie/leasing-ciagnikow-siodlowych-i-naczep. Skorzystasz tam również z kalkulatora rat. Dzięki temu sprawdzisz, czy leasing ciągnika siodłowego okaże się dla Ciebie opłacalnym rozwiązaniem.

Marża firmy leasingowej

Istotnym elementem w przypadku ostatecznych kosztów jest także to, czy marża pobierana przez bank lub firmę leasingową jest stała czy zmienna. Jeżeli marża pozostaje stała, rata powinna być niezmienna przez cały okres trwania leasingu. Warto zapytać o tę kwestię przy okazji rozmowy z doradcą.

Jak stopy procentowe wpływają na raty leasingu?

Poziom stóp procentowych w przypadku brania ciągnika siodłowego w leasing również w znaczący sposób wpływa na wysokość rat. Leasing to forma kredytowania, a kalkulacje są wykonywane w oparciu o WIBOR. W przypadku leasingu ciągników siodłowych sytuacja wynikająca ze zmian poziomu stóp procentowych jest odwrotna niż w przypadku lokat. Podniesienie stóp procentowych okazuje się niekorzystne, dlatego że wzrasta koszt finansowania. Z kolei obniżka stóp procentowych obniża ratę leasingu.

Leasing ciągników siodłowych – dlaczego warto?

Leasing ciągnika siodłowego pozwala zaliczyć zakup w koszty uzyskania przychodu. Ten typ finansowania nie obniża zdolności kredytowej, a formalności z nim związane uda się załatwić w 3-5 dni. Leasing ciągników siodłowych wymaga niewielkiej liczby dokumentów w porównaniu do kredytu, poza tym pozwala ustalić różną wysokość rat w sezonie i poza nim.

Raty leasingowe są najważniejszym elementem obciążenia finansowego leasingobiorcy. Istotny okazuje się przy tym rzeczywisty koszt leasingu, a raty stanowią część tych kosztów. Do pozostałych należy zaliczyć opłatę wstępną, prowizję i opłatę końcową. Wysokość miesięcznych kosztów leasingu ciągnika siodłowego zależy od wyżej wspomnianych czynników. Wszystkie z nich można uwzględnić, obliczając ratę leasingową korzystając z praktycznych kalkulatorów dostępnych online.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się