Kolarze pojadą Szlakiem Czerwonych Róż. To będzie I Oleski Maraton Szosowy

Kolarze pojadą Szlakiem Czerwonych Róż. To będzie I Oleski Maraton Szosowy

W Oleśnie działa mocna grupa kolarska, która dotychczas musiała sprawdzać swoje umiejętności w zawodach poza miejscem zamieszkania. Teraz będą mogli rywalizować na własnych drogach, bowiem 1 czerwca zostanie zorganizowany I Oleski Maraton Szosowy pod nazwą Szlakiem Czerwonych Róż!

Maraton będzie podzielony na dwie części. Najpierw na ulicach Olesna przeprowadzone zostaną wyścigi dla dzieci w 4 kategoriach wiekowych: przedszkolaki od 4 roku życia, dzieci szkół podstawowych klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8.

Dystanse dla poszczególnych kategorii organizatorzy będą podawali w regulaminie po uzyskaniu wszystkich wymaganych pozwoleń.

Dzieci będą objęte elektronicznym pomiarem czasu, tak by nawet najmłodszy uczestnik poczuł się jak prawdziwy kolarz. Wymagane będzie zarejestrowanie dziecka drogą elektroniczną oraz odebranie numeru startowego w dniu imprezy. Najmłodsze dzieci mogą startować nawet na rowerkach biegowych.

– Nie wiemy, jaka będzie frekwencja, ale zainteresowanie imprezą jest dosyć duże, dlatego chcemy by dzieci przechodziły proces rejestracji taki sam jak dorośli, by już przed imprezą móc określić, ile będzie młodych uczestników. Na tej podstawie podzielimy dzieci na mniejsze grupki, w zależności od frekwencji od 8 do 15 osób, co zminimalizuje ryzyko kolizji przy starcie – mówią Bartłomiej Janik i Krzysztof Miśkiewicz, organizatorzy wyścigu działający z ramienia Stowarzyszenia Pozytywka.

Po zakończeniu imprezy rowerowej dla dzieci, do rywalizacji staną amatorzy kolarstwa, którzy rywalizować będą na trasie przebiegającej przez trzy gminy: Olesno, Radłów i Gorzów Śląski.

Organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać dokładnego przebiegu trasy, ale ujawnili kilka szczegółów. Wyścig główny będzie się odbywał ze startu wspólnego z rynku w Oleśnie i po wyprowadzeniu rowerzystów z miasta nastąpi tak zwany lotny start ostry.

Do wyboru będą dwa dystanse: mini – 57 kilometrów i mega – 90 kilometrów, a klasyfikacja końcowa będzie ustalana za pomocą profesjonalnego pomiaru czasu.

– Będzie to technicznie trudna trasa, z kilkoma zmianami kierunku, z wieloma niepozornymi, ale bardzo męczącymi podjazdami, wymagająca fizycznie – mówią Krzysztof Miśkiewicz i Bartłomiej Janik. – Pełny dystans będzie na pewno sporym wyzwaniem nawet dla zaprawionych kolarzy. Gorzej przygotowanym rowerzystom proponujemy krótszą trasę, której prosimy nie lekceważyć.

W wyścigu głównym limit uczestników będzie wynosił 400 osób. Startować można od piętnastego roku życia. W maratonie mogą startować tylko amatorzy.

Organizatorzy przygotowali kategorie wiekowe na długim i krótkim dystansie dla mężczyzn i kobiet w różnych przedziałach wiekowych, a dodatkowo dla mieszkańców Olesna zostały stworzone specjalne kategorie.

Kiedy ruszają internetowe zapisy?

-Ze względu na bardzo duże zainteresowanie jakie obserwujemy w mediach społecznościowych, chcielibyśmy uruchomić zapisy w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jednak nie chcemy jeszcze zdradzać konkretnej daty, dlatego że jest to uzależnione od kilku czynników – mówią organizatorzy.

W najbliższym czasie ma zostać uruchomiona strona internetowa wydarzenia, pod adresem www.scr.olesno.pl, ale prace nad nią jeszcze trwają.

Jakich nagród mogą spodziewać się uczestnicy wyścigów?

– W kategoriach dziecięcych wygrywają wszyscy, nie chcemy robić rywalizacji o miejsca na podium, to ma być przede wszystkim dobra zabawa. Dzieci chcemy jednak obdarować w szczególny sposób, bo wyścig odbywać się będzie przecież w Dzień Dziecka.

W wyścigu głównym zaplanowane są nagrody rzeczowe dla najlepszych oraz dla mieszkańców Olesna.

1 czerwca 2019 roku Olesno powinno tętnić życiem, bo oprócz wyścigu, w okolicach rynku, w amfiteatrze oraz na Solnym Rynku zaplanowane są dodatkowe atrakcje z okazji Dnia Dziecka.

Organizatorami maratonu są Stowarzyszenie Pozytywka Olesna oraz Gmina Olesno.

Trzymamy kciuki za organizatorów, bo organizacja tak wielkiej imprezy to ogromne przedsięwzięcie pod względem logistycznym. Organizatorzy wielką wagę przywiązują do kwestii bezpieczeństwa, która przy tak wielkiej liczbie planowanych uczestników i długim dystansie jest rzeczą niezwykle istotną.

Oby ta impreza na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń w powiecie oleskim, bo zapowiada się pasjonująco!

Damian Pietruska


Stowarzyszenie Pozytywka w sobotę 9 marca w godzinach 10.00-14.00 w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie organizuje konferencję pod nazwą “Jak wspierać rozwój dziecka od najmłodszych lat”. Jednym z tematów będzie temat bezpieczeństwa dzieci uczestniczących w wyścigach 1 czerwca. Organizatorzy już teraz zapraszają!

konferencja_pozytywka

Podziel się