Dzień Myśli Braterskiej w Oleśnie

Dzień Myśli Braterskiej w Oleśnie

22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautów, skautek, harcerzy i harcerek z całego świata. Obchodzony wtedy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) jest momentem, w którym wszyscy łączymy się myślami.

Przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki tej parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.

Harcerze Hufca ZHP Lubliniec, do którego należą oleśnianie, 22 lutego przeżyli wyjątkowo. Już od kilku dni na portalach społecznościowych niczym preludium do tego święta w ramach akcji #włóż mundur, zaczęły pojawiać się zdjęcia uśmiechniętych harcerzy w mundurach.

– W dzień święta również włożyliśmy je z dumą i tak reprezentowaliśmy nasze środowiska w szkole i w pracy. Nadszedł też czas na wspólne spotkanie. O godzinie 17.30 na rynku w Oleśnie zebrali się wszyscy harcerze naszego hufca, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy miasta. Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandaru hufca i apelem – mówi Zuzanna Tiffert.

Dzień ten okazał się ponadto szczególny dla wyróżnionych w rozkazie osób.

  • Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym zdobyły druhny Wiktoria Jakubowicz i Marta Kowalska.
  • Zobowiązanie instruktorskie złożyły druhny Weronika Wąsala i Julia Doleżych.
  • Odznaka za zasługi dla hufca trafiła do druha Błażeja Widery i druhen: Pauliny Smol, Hanny Łukiewskiej, Agnieszki Mieczkowskiej, Zuzanny Pradeli, Pauliny Kędzi, Marty Dembowskiej oraz Zuzanny Tiffert.

Podczas apelu głos zabrał Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna, który od lat wspiera działalność 3 Szczepu “Feniks” w Oleśnie.

– Akcentem kończącym było zawiązanie ogromnego kręgu łączącego wszystkich zebranych, zaplecenie uścisków dłoni i puszczenie harcerskiej iskierki, która po kolei trafiła do naszych serc i rąk. Dziękujemy wszystkim za obecność. Niech ta braterska ciepła atmosfera towarzyszy nam przez cały rok – mówi Zuzanna Tiffert.


Informacja i zdjęcia: pwd. Zuzanna Tiffert.

Podziel się