Wyzwania Opiekuna – czyli opieka nad seniorami w praktyce

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy opiekunki osób starszych zagranicą i wciąż rozważasz „za” i „przeciw”?
Jeśli chcesz podjąć kroki zmierzające do wyjazdu, powinnaś wiedzieć, jakie blaski i cienie tego zawodu na Ciebie czekają. Ten artykuł pozwoli Ci zorientować się, z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się opiekunka osób starszych, a także jakie są jej obowiązki.
Wyjazd z kraju – praca i przygoda
Obawiasz się wyjazdu zagranicę? Niepotrzebnie! Twój lęk zapewne związany jest nie tylko z zatrudnieniem i pełnieniem obowiązków opiekuna, ale również z podróżą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Nawet osoby, które po raz kolejny wyjeżdżają do Niemiec lub Wielkiej Brytanii, za każdym razem zaczynają nową przygodę – czeka na nich nowy podopieczny, nowa rodzina, nowe miejsce i wyzwania. Niewątpliwie, opieka nad osobą starszą będzie wymarzoną pracą dla osób, które lubią mierzyć się z nowymi zadaniami w życiu. Wybierając ten zawód musisz więc odważyć się na zmiany. Ale bez obaw – na żadnym etapie nie zostaniesz pozostawiona sama sobie, jeśli wybierzesz sprawdzoną firmę – Promedica24 (lider w branży) cały czas wspiera swoich Opiekunów, służy radą i pomocą. Już na etapie rekrutacji o swoich wątpliwościach powinnaś rozmawiać z pracownikami firmy. Podczas pełnienia obowiązków opiekunki osób starszych powinieneś być też w stałym kontakcie z Menedżerem Kontraktu.
Rozwój w pracy opiekunki osób starszych
To zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający, dający jednak mnóstwo satysfakcji. Wykonując z pozoru proste zajęcia, jak pomoc w poruszaniu się, rozmowa, wsparcie w wykonywaniu obowiązków domowych oraz współdzielenie zmartwień i radości starszej osoby, sprawdzisz się w nowych sytuacjach. Z pewnością sam kontakt z nową osobą, jej rodziną i otoczeniem ma wielki potencjał rozwojowy – warto otworzyć się na to, co dotąd nieznane! Wyjeżdżając do opieki w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, zdobędziesz cenne doświadczenie zawodowe i życiowe a także nauczysz się od podstaw lub podszkolisz umiejętności językowe. Jeśli więc jesteś osobą, która będzie w stanie poradzić sobie z codziennymi problemami osób starszych, a dodatkowo nie boisz się podróży i obcego języka, rozpocznij poszukiwanie pracy, która pozwolą Ci odkryć nie tylko nowe aspekty otaczającego świata, ale i siebie – swoje kompetencje, słabe i mocne strony.
Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych
Podejmując pracę w charakterze opiekuna osób starszych musisz mieć świadomość, jakie obowiązki czekają na Ciebie w domu seniora. Daje to nie tylko możliwość określenia swoich możliwości i sił w branży, ale także pozwala się przygotować na nowe sytuacje. Rolą opiekunki osób starszych jest przede wszystkim wsparcie bliskich w opiece nad seniorem. Składa się na to wiele obowiązków, od prowadzenia domu aż po towarzyszenie seniorowi w życiu codziennym. Współczesna opiekunka osób starszych to ktoś znacznie więcej niż tylko pielęgniarka i pomoc domowa. Zatrudnione przez Promedica24 w Niemczech czy Wielkiej Brytanii osoby wykonują prace takie jak podawanie leków, pomoc w poruszaniu się, pielęgnacja ciała, a także sprzątanie czy zakupy. Najważniejszym obowiązkiem jest jednak opieka wyrażająca się w towarzyszeniu seniorowi – spędzanie z nim czasu, dzielenie radości i trosk. Nie obawiaj się jednak, że obowiązki Cię zaskoczą – zakres usług świadczonych przez opiekuna osób starszych określony jest w umowie z Promedica24 i składa się na niego pomoc przy prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz opieka nad podopiecznym.
Cierpliwość, empatia, pogoda ducha
Pracując jako opiekunka osób starszych musisz wykazać się wszystkimi tymi cechami. Dla seniora jesteś osobą obcą, która zjawia się z dnia na dzień w domu i od której zależeć będzie jego codzienność. To sytuacja niełatwa nie tylko dla Ciebie. By temu sprostać, warto nawiązać więź porozumienia z podopiecznym i jego bliskimi, a tej nie buduje się w kilka sekund. Pamiętaj, że seniorom często bardzo trudno jest pogodzić się z utratą samodzielności – prosić o pomoc i wsparcie. Człowiek starszy, oprócz niezadowalającego stanu zdrowia, musi zaakceptować też zmiany w życiu osobistym, których wolałby uniknąć czy zmierzyć się z poczuciem odsunięcia na „boczny tor”. Nierzadko seniorzy cierpią fizycznie – musisz wyjść naprzeciw tej sytuacji i nie tylko sama jej sprostać, ale i wesprzeć podopiecznego. Cierpliwość, empatia i pogoda ducha potrafią jednak nie tylko przełamywać lody, ale i czynić cuda – potwierdza to wiele opiekunek osób starszych. Jeśli po lekturze artykułu zdecydujesz się porozmawiać na temat pracy – zapraszamy do kontaktu:
tel. 666 096 764, Opole, ul. Minorytów 1, w godzinach 9:00-17:00, www.promedica24.pl
*- Artykuł sponsorowany.
Bardzo ważny zawód.. Też opiekuje się swoją matką i wiem jak jestem dla niej wazna osoba. także kto wie, może za jakiś czas ja tesz sprobuje swoich sil jako Opikunka w Niemczech! Powodzenia dla firmy i wszystkim Opiekunkom zycze sukcesow w pracy!
Wazny artykul. Bardzo mało mowi się o osobach starszych, a często wszyscy o nich zapominają.
Sama opiekuje się moja babcia w Niemczech (mowie moja bo wiele lat do niej wyjezdzam i traktuje ja jak rodzine) i widze ile radości sprawia jej fakt ze ma z kim porozmawiać albo zjeść obiad.
Wszyscy kiedyś będziemy starzy, dopiero wtedy zaczynamy o tym myslec
chyba wyznania opiekuna
Szkoda tylko, że w Polsce jest trudno o opiekuna. Jak nie zarabiasz kroci to musisz sam opiekować się bliską osoba bo to co przysługuje z pomocy społecznej to jest sprawa doraźna (1-2 godziny na dobę jest taka opieka to tyle co na przeniesienie obiadu i podanie np. z Restauracji Dworcowej) a na opiekę 24h (zapewniając jeszcze nocleg u osoby starszej dla opiekunki/opiekuna) bez około 5 000 – 6 000 zł miesięcznie NIE podchodź! Nawet Ukraińcy się wycwanili i za byle powiedzmy 4 000 miesięcznie (wliczając w to już zakwaterowanie u osoby starszej) nie wezmą się za robotę albo znajdziesz takiego co kupił sobie kartę polaka (można kupić na OLX ukraińskim za równowartość ok 5 000 zł) i prawo jazdy (za 1 000 Euro do kupienia “legalne” prawko z wpisem do ukraińskiego urzędu bez zdawania egzaminu). Bardzo to jest powszechne tam na Ukrainie i ani po polsku nie umie mówić ani nie zna znaków drogowych i przepisów w Polsce (powodując potem wypadki i strach o bliską osobę). Wiem bo przez to przechodziłem i szukałem opiekunki do bliskiej osoby a skończyło się to tym, że opiekowałem się nią sam… bo nikt za 4 000 zł miesięcznie się nie chciał zabrać za opiekę osoby starszej.
Wyjeżdżałam kiedyś na czarno, ale miałam bardzo nieprzyjemne sytuacje z podopiecznymi i nie miałam do kogo zgłosić się po pomoc. Teraz jeżdżę tylko przez firmę i jestem zadowolona.
Też się kiedyś obawiałem. Wyjechałem i nie żałuję. Ale dobrą radę dam wszystkim. Nie jeździjcie na czarno. Różne historie słyszałem. Sam się nie odważę. Tylko z firmą.