• Home »
  • Informacje »
  • Ogólnopolski konkurs czytelniczy Wielka Liga Czytelników po raz czwarty w oleskiej “Trójce”

Ogólnopolski konkurs czytelniczy Wielka Liga Czytelników po raz czwarty w oleskiej “Trójce”

Ogólnopolski konkurs czytelniczy Wielka Liga Czytelników po raz czwarty w oleskiej “Trójce”

Popularyzacja czytelnictwa w różnych formach jest zadaniem ciekawym, wymagającym pasji ze strony organizatorów i uczestników. Konkurs Wielka Liga Czytelników jest działaniem, które trwa 8 miesięcy.

Polega na przeczytaniu przez chętnych uczniów sześciu książek wybranych spośród puli przygotowanej przez organizatora konkursu – Stowarzyszenie Wielka Liga. Uczniowie wypełniają szczegółowe testy dotyczące treści książki, które są sprawdzane przez koordynatorów szkolnych: bibliotekarzy szkolnych, polonistów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Etap szkolny kończy finał szkolny, w którym wyłonione zostają drużyny reprezentujące szkoły w finale powiatowym. Dalej struktura konkursu przewiduje finał wojewódzki i ogólnopolski w Katowicach, który jest dwudniowym festynem czytelniczym.

– W tegorocznej edycji w powiecie oleskim w konkursie wzięło udział 180 uczniów z 9 szkół – mówi Agnieszka Grajcar, koordynator powiatowy WLC, bibliotekarz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Oleśnie. – W mało czytającym społeczeństwie jest to niezły wynik, a zważywszy na to, że konkurs wymagał dużego zaangażowania ze strony uczniów i nauczycieli, którzy musieli sprawdzić łącznie ponad 1600 szczegółowych testów, wynik daje nadzieję na zmianę nastawienia do czytania. Moją pasją jest propagowanie czytelnictwa i wszędzie, gdzie widzę możliwości docierania do osób mało- lub nie czytających, próbuję zmieniać rzeczywistość. W tym konkursie moja szkoła (PSP nr 3 w Oleśnie) bierze udział od początku, a funkcję koordynatora powiatowego pełnię z jej ramienia drugi raz i mam nadzieję na kolejne długie lata. Tegoroczny finał WLC odbył się przy współpracy z Oleską Biblioteką Publiczną, z którą łączy nas zainicjowane przez dyrektor Halinę Szklanny Oleskie Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Czytelnictwa.

Organizatorzy dziękują sponsorom konkursu:

  • Drogeria GLAMOUR, Państwo Klaudia i Damian Bomba
  • Cukiernia Mencel, Państwo Sabina i Benedykt Mencel
  • Bank Spółdzielczy w Zawadzkiem, Pan Jan Rataj
  • Laboratorium LOMA, Pani Sylwia Gernand
  • Studio Domańscy, Pani Aneta Domańska
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Pan Wilhelm Beker

 

 

wyniki_powiat_1-4 wyniki_powiat_5-8


*- Informacja: PSP 3 Olesno, zdjęcia Aneta Domańska.

Podziel się