Strajk nauczycieli. Zapraszamy do dyskusji

Strajk nauczycieli. Zapraszamy do dyskusji

Nauczyciele strajkują.

Między innymi w Oleśnie, większość dzieci nie poszła do szkoły, z czego pewnie bardzo się cieszą. Uważamy, że w tej sprawie, jak zwykle jest problem z ogólnopolskim przekazem medialnym. Z jednej strony, pokazuje się wyjątkowo roszczeniowe podejście nauczycieli, że chcą tysiąc złotych podwyżki i basta! Skąd wzięła się ta kwota? Jak została wyliczona? Inflacja, więcej obowiązków, podniesienie średniej krajowej? Trudno na podstawie przekazów medialnych powiedzieć.

Mylnie, wręcz manipulacyjnie przedstawia się zarobki nauczycieli, które nijak pasują do rzeczywistości, a statystycznie rzecz biorąc, człowiek idący z psem ma średnio trzy nogi.

Do tego dochodzi kontekst polityczny. Nie bez powodu strajk odbywa się w roku wyborczym.

Nie ulega wątpliwości, że nauczyciele powinni zarabiać więcej, ale naszym zdaniem, cały system oświaty wymaga gruntownej reformy. I o to tak naprawdę walczą nauczyciele, a nie o medialne tysiąc złotych podwyżki. O to, żeby godziny pracy były uczciwie rozliczane, żeby ukręcić łeb biurokracyjnej bestii, która stale się rozrasta, o przepełnione klasy, o szacunek społeczny i możliwości wsparcia.

Cały system edukacji jest niewydolny, a podwyżki dla nauczycieli to tylko jedna z wielu potrzeb.

Zapraszamy do dyskusji. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? W końcu system oświaty dotyka nas wszystkich, więc wszyscy powinniśmy być zainteresowani rozwiązaniem konfliktu.

Podziel się