Co to jest karta prepaid?

Co to jest karta prepaid?

Karta prepaid to tzw. karta przedpłacona. Umożliwia ona korzystanie z dodatkowych środków pieniężnych bez posiadania rachunku bankowego. Zamawiając kartę, otrzymujemy jedynie rachunek techniczny oraz numer PIN. Karta płatnicza prepaid na okaziciela daje możliwość zarządzania pieniędzmi nawet przez dzieci. Gotówka na karcie jest chroniona, a zgubiona karta blokowana.

Czym jest karta prepaid?

Rynek finansowy oferuje swoim klientom coraz więcej alternatyw dla tradycyjnych kredytów czy pożyczek ratalnych. Jedną z nich jest karta prepaid. To tzw. karta przedpłacona, do używania której nie jest nam potrzebne konto bankowe. Nie musimy także podpisywać umów z pracownikiem firmy pożyczkowej czy banku.

Karta kredytowa czy płatnicza są personalizowane. Na karcie prepaid nie znajdziemy danych właściciela produktu. To, ile pieniędzy pojawi się na karcie, zależy od kwoty doładowania. Kartę przedpłaconą możemy doładować wykonując wpłatę gotówki na rachunek techniczny karty.

Karta płatnicza prepaid na okaziciela jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci. Ich rodzice mogą mieć pewność, że pociechy będą miały stały dostęp do środków finansowych. Jednocześnie nie zostaną okradzione.

Karta bankowa prepaid – gdzie kupić

Z karty prepaid korzysta się tak samo jak z karty płatniczej. Do każdej karty zostaje dołączony numer PIN ułatwiający zarządzanie pieniędzmi. Gdzie można nabyć kartę przedpłaconą? Oferuje ją wiele zagranicznych firm finansowych. Komisja Nadzoru Finansowego kazała wycofać ofertę kart prepaid z polskich banków. To dlatego, że stanowią one ochronę przed komornikiem.

Karta dostępna jest w nielicznych bankach działających online. Aby o nią aplikować, należy posiadać jedynie dowód osobisty z aktualnym miejscem zamieszkania. Wydający kartę nie sprawdzają zdolności kredytowej i nie potrzebują uzyskać dodatkowych informacji o kliencie.

Kartę możemy użyć do płacenia rachunków, robienia zakupów przez telefon, internet lub stacjonarnie. W razie zagubienia karty jest ona blokowana, a środki finansowe przelewane na rachunek zastępczy.

Anonimowa karta prepaid – warunki otrzymania

Karta prepaid dostępna jest bez wychodzenia z domu. Choć cechuje ją minimum formalności, należy spełnić podstawowe wymagania narzucone przez firmę wydającą kartę. Jednym z ważniejszych wymogów jest ukończenie 18. roku życia. Istotne jest także wylegitymowanie się dowodem tożsamości. Co ważne, kartę przedpłaconą mogą otrzymać nawet osoby, w sprawie których toczy się postępowanie. Warto wiedzieć, jakie są koszty działania komorniczego.

Firmy oferujące kartę nie sprawdzają wnioskujących w rejestrach dłużników. Nie dokonują też oceny zdolności kredytowej.

Wady i zalety karty płatniczej prepaid

Decydując się na produkty sektora finansowego należy pamiętać, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Każda oferta posiada swoje wady i zalety. Karta prepaid również je ma. Do plusów karty przedpłaconej należą:

  • szybki dostęp do gotówki;
  • brak obowiązku posiadania pozytywnej zdolności kredytowej;
  • brak obowiązku podpisania umów z pożyczkodawcą;
  • możliwość wnioskowania o kartę od 18. roku życia;
  • możliwość wnioskowania o kartę bez wychodzenia z domu;
  • wydający kartę nie sprawdza zdolności kredytowej;
  • o kartę prepaid możemy wnioskować, mając zajęcie komornicze;
  • karta wydawana jest w oparciu o dowód osobisty;
  • możliwość zasilania karty dowolną kwotą.

Karta płatnicza prepaid posiada również wady. Jedną z nich są wysokie koszty za uzyskanie wszelkich informacji dotyczących salda karty. Jeśli karta utraci swoją ważność lub zechcemy ją zawiesić, będziemy musieli wykupić pozostałe na niej środki pieniężne.

Czy możliwe jest wzięcie pożyczki na kartę przedpłaconą?

W związku z tym, że rynek finansowy coraz bardziej otwiera się na potrzeby klientów, w ofercie wielu pożyczkodawców pojawiły się pożyczki na kartę prepaid. Są świetną alternatywą dla chwilówek, które wymagają podania we wniosku stałego numeru konta.

Pożyczka na kartę przedpłaconą umożliwia w całości wykorzystanie środków finansowych w ramach użytkowania karty. Możemy dokonywać nią płatności bezgotówkowych. Pieniądze z pożyczki są w pełni chronione.

To, ile pieniędzy znajdzie się na naszej karcie w ramach pożyczki zależy od kwoty, jaka zostanie zawarta w umowie. Pożyczkobiorca ustala także z pożyczkodawcą czas korzystania z karty. Spłata pożyczki odbywa się tak samo jak spłata chwilówki – poprzez dokonanie płatności na określony w umowie numer konta.


*- Artykuł partnera.

Podziel się