Jak założyć oczko wodne?

Jak założyć oczko wodne?

Jeżeli myślisz, że oczko wodne to po prostu dół w ziemi wyłożony folią i wypełniony wodą to bardzo się mylisz! Zadbane oczko wodne może cieszyć oko przez długie lata. Wypełnione rybkami i pięknymi roślinami stanie się nie lada atrakcją (zwłaszcza dla dzieci). Jak założyć tego typu cudeńko? Zapraszamy do lektury!

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie – krok po kroku

  • Krok pierwszy – wybór miejsca. Położenie oczka wodnego jest niezwykle istotne. Idealne miejsce nie tylko będzie estetycznie wyglądało, ale także będzie częściowo zacienione (słońce nie powinno do niego docierać przez 4-6 godzin dziennie).
  • Krok drugi – kształt oczka. Wybierając gotową formę polietylenową, nie mamy wpływu na wygląd oczka. Inaczej będzie, jeśli wybierzemy folię – w takiej sytuacji możemy wykopać taki dół, jaki nam się podoba, jednak jeżeli mają w nim pływać ryby, powinien mieć głębokość minimum 100 cm.
  • Krok trzeci – dno. Przed położeniem formy polietylenowej trzeba posypać dno piaskiem. W przypadku folii, oprócz piasku należy rozłożyć specjalną włókninę, która zabezpieczy zbiornik od spodu.

Wyposażenie oczka wodnego

Żeby oczko wodne nie wyglądało jak dziura w ziemi, musi być wypełnione wodą i roślinami (jeżeli zbiornik jest dosyć duży, można hodować w nim również ryby). Aby rośliny i ryby rozwijały się prawidłowo, musimy zaopatrzyć zbiornik w odpowiedni sprzęt. Najważniejszy aspekt to utrzymanie zbiornika w czystości – w mniejszych oczkach niezbędny będzie więc filtr, a także oczyszczanie mechaniczne. Lampy UVC również pomagają w zachowaniu porządku – świetnie zabijają bakterie. Ważny jest również stały dostęp powietrza – w tym pomogą napowietrzacze, fontanny bądź wodospady. Te urządzenia, a także inne produkty niezbędne przy utrzymaniu oczka wodnego w idealnym stanie możemy znaleźć na stronie firmy AQUAEL. Ich produkty słyną z energooszczędności, a także wysokiej jakości. Właściciel każdego oczka wodnego będzie z nich zadowolony!

Pielęgnacja oczka wodnego

Rośliny, które posadzimy w oczku wodnym, wymagają podobnych zabiegów pielęgnacyjnych jak te rosnące na rabatach. Wiosną należy usunąć gnijące i uszkodzone pędy, latem mocno rozrośnięte rośliny warto przesadzić, natomiast jesienią musimy wyciąć zasychające i żółknące części. Oprócz roślin musimy kontrolować wodę, a zwłaszcza ilość glonów. Ponadto poziom lustra wody (zwłaszcza latem) może się zmniejszać, należy więc w razie potrzeby ją uzupełnić. Jak widać oczko wodne to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek – warto jednak poświęcić chwilę, by cieszyć się tą idealną dekoracją ogrodu.


*- Artykuł partnera.

Podziel się