• Home »
  • Informacje »
  • Ubezpieczenia od przewozu pasażerów – czy Uber ma takie same zobowiązania jak taxi?

Ubezpieczenia od przewozu pasażerów – czy Uber ma takie same zobowiązania jak taxi?

Ubezpieczenia od przewozu pasażerów – czy Uber ma takie same zobowiązania jak taxi?

Podróżujesz taksówkami albo Uberem? Przekonaj się, czy w obu sytuacjach jesteś chroniony, na wypadek gdyby doszło do szkody na drodze. Sprawdź, jakie ubezpieczenie komunikacyjne obowiązuje kierowców tradycyjnej taksówki, a jakie przewoźników z Ubera. Wybierz korzystniejszy środek transportu. A może sam chcesz zostać taksówkarzem? Zobacz, jaką polisę musisz wykupić!

Jakie ubezpieczenie obowiązuje taksówkarzy i kierowców Ubera?

Jako kierowca taksówki powinieneś wykupić co najmniej podstawowe ubezpieczenie OC. Uwaga jednak! W umowie musisz zaznaczyć, że pojazd będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej. Jeśli zataisz tę informację, w razie szkody ubezpieczyciel może zastosować prawo regresu i zarządzać od Ciebie oddania pieniędzy, które wypłacił poszkodowanym.

Wbrew przypuszczeniom i niesłusznym oskarżeniom kierowca Ubera – jako posiadacz samochodu zarejestrowanego w Polsce – także musi mieć ważne OC. Mało tego, jako właściciel działalności gospodarczej i/lub pracownik firmy Uber także powinien zaznaczyć w formularzu, że będzie wykorzystywał auto zarobkowo. Tyko niektórzy ubezpieczyciele wciąż jeszcze pozwalają kierowcom Ubera wykupić ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób, na zasadach obowiązujących osobę prywatną.

ubezpieczeniaodprzewozupasazerow2

Zabezpieczenie dla pasażera – taxi a Uber

Pamiętaj, że wsiadając do cudzego samochodu, jesteś chroniony za każdym razem. Różnica polega na podstawie (zasadzie) owej ochrony. Jeśli jest to przewóz grzecznościowy, czyli nieodpłatny, kierowca ponosi indywidualną odpowiedzialność jedynie na zasadzie winy. Przykładowo jeśli dojdzie do wypadku, a Ty będziesz chciał otrzymać odszkodowanie od kierowcy, będziesz musiał sam wykazać jego winę.

Podróż taksówką bądź Uberem nie ma charakteru grzecznościowego, ponieważ jest odpłatna. Wówczas odpowiedzialność kierowcy wynika z zasady ryzyka. Jeżeli dojdzie do wypadku, masz prawo zażądać odszkodowania bez udowadniania winy kierowcy. Ponadto w tej sytuacji nie ma znaczenia, czy oboje padliście ofiarą innego kierowcy, czy błąd popełnił Twój przewoźnik.

Różnicą pomiędzy sieciami taksówek a Uberem jest to, że kiedy dojdzie do wypadku w taksówce, odpowiedzialność przejmuje firma. Z kolei w Uberze odpowiedzialność indywidualną ponosi kierowca. Firma Uber pojawia się jako podmiot tylko w bardziej skomplikowanych sytuacjach. W samochodach objętych ubezpieczeniem OC to ubezpieczyciel kierowcy wypłaci Ci pieniądze za poniesione straty.

ubezpieczeniaodprzewozupasazerow3

Zabezpieczenie dla kierowcy Ubera lub taksówki

Jeżeli dbasz o ciągłość ochrony OC, a w trakcie przewozu pasażerów przydarzy Ci się wypadek, nie musisz się o nic martwić – ubezpieczyciel wypłaci im odszkodowanie. Gdyby jednak pasażerowie próbowali przypisać Ci niezasłużoną winę lub wyłudzić większe odszkodowanie, możesz powołać się na winę pasażera. Wykorzystasz tę możliwość, jeżeli zdarzenie wynika z niepoprawnego zachowania pasażerów w pojeździe (np. otworzyli drzwi w czasie jazdy).

W sytuacji, w której do wypadku dojdzie z całkowitej winy innego kierowcy, Twój pasażer otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy, nie zaś z Twojego. To drugi sposób na uniknięcie odpowiedzialności. Z kolei trzecią przesłanką jest uczestnictwo w wypadku w wyniku sił wyższych, np. powodzi.


*- Artykuł partnera.

Podziel się