Olescy matematycy w wielkim finale meczów matematycznych

Olescy matematycy w wielkim finale meczów matematycznych

Ogromnym sukcesem mogą poszczycić się uczniowie I LO w Oleśnie. W bardzo prestiżowych rozgrywkach matematycznych o nazwie Dolnośląskie Mecze Matematyczne awansowali właśnie do wielkiego finału.

Nazwa imprezy może być nieco myląca, gdyż startują w niej nie tylko szkoły z Dolnego Śląska, ale też z Wielkopolski i Opolszczyzny. Jest to jeden z nielicznych zespołowych konkursów matematycznych. Rywalizacja jest tutaj bardzo emocjonująca i słowo “mecz” na określenie takiej rozgrywki jest jak najbardziej na miejscu.

W standardowym meczu uczestniczą 10-osobowe drużyny z dwóch szkół. Pracując w osobnych salach mają godzinę zegarową na rozwiązanie zestawu zadań przygotowanego przez Uniwersytet Wrocławski. Zaraz potem zaczyna się właściwa rozgrywka. W jej trakcie drużyny zadają sobie na przemian zadania i prezentują rozwiązania na tablicy. Mecz kończy się po rozwiązaniu 8 spośród 10 zadań z listy, a zwycięża ta drużyna, która zgromadzi więcej punktów.

Młodzi matematycy z oleskiego liceum jak burza przeszli przez eliminacje, zostawiając w pokonanym polu drużyny z II LO w Oleśnicy, I LO w Kluczborku oraz II LO z Kępna. Następnie wygrali grupę półfinałową, zwyciężając wysoko m.in. I LO z Głogowa oraz I LO ze Strzelec Opolskich.

Rozgrywki 18. edycji DMM zaczęły się jeszcze w listopadzie 2018 r., a zakończą w sobotę 25 maja 2019 r. wielkim finałem, w którym przeciwnikiem oleśnian będzie renomowane III LO z Wrocławia. Mecz rozegrany zostanie w Instytucie Matematycznym we Wrocławiu.

Trzon drużyny biorącej udział w rozgrywkach stanowią: Bartłomiej Zug (kapitan), Kamila Wyrwich, Marta Woźny, Michał Jackowski, Mateusz Urbańczyk, Michał Wieczorek, Natalia Kierat, Alicja Hassinger, Kacper Świerczek, Filip Sowa, Patryk Augustyniok, Piotr Zug.

Warto też dodać, że reprezentacja I LO Olesno już po raz czwarty awansowała do ścisłego finału, a w 2004 r. zdołała wygrać całe rozgrywki.


*- Informacja i zdjęcie: I LO w Oleśnie.

Podziel się