Życie na kredyt czy oszczędzanie – co wybierają Polacy

Życie na kredyt czy oszczędzanie – co wybierają Polacy

Dla wielu Polaków posiadanie kredytu jest niczym przysłowiowa kula u nogi bowiem wiąże ich na stałe z daną instytucją finansową. Świadomość bycia zadłużonym a tym samym konieczność ograniczenia wydatków sprawia, że konsumenci odkładają decyzję o zaciągnięciu zobowiązania finansowego. Z drugiej strony, gdy już raz skorzystają z tego bądź co bądź łatwiejszego rozwiązania, ich obawy przed ponownym zadłużeniem są znacznie niższe. Taka „uśpiona czujność” powoduje, że sięgają po produkty kredytowe przeceniając swoją kondycję finansową.

Życie na kredyt to nie wstyd

Dawniej posiadanie zobowiązania finansowe rodziło w wielu z nas poczucie wstydu. Było oznaką słabości, nieradzenia sobie z domowym budżetem. Dlatego oszczędzanie a nie wydawanie stanowiło popularniejszy model życia. Wraz z poprawą jego komfortu oraz wzrostem konsumpcjonizmu korzystanie z usług banków stało się „modniejsze” i łatwiejsze do zaakceptowania. Spłata długu nie piętnowała człowieka, świadczyła natomiast o jego umiejętności radzenia sobie z problemami finansowymi bez wsparcia najbliższych. Dzisiaj, niemal połowa konsumentów do 36 roku życia zaciągnęła przynajmniej raz kredyt lub pożyczkę. A pytani, czy zrobili by to ponownie nie wahają się z pozytywną odpowiedzią.

100zlwdloni

Najpopularniejsze produkty bankowe

Największym zainteresowaniem Polaków cieszą się kredyty gotówkowe. Wynika to z szerokiej ich dostępności, konkurencyjnych cen oraz licznych ułatwień w ubieganiu się o nie. Obecnie wszystkie instytucje bankowe świadczą pożyczki i kredyty przez internet (z pominięciem produktów hipotecznych), a stali klienci danej instytucji mogą przejść całą procedurę wnioskowania o wybraną kwotę pieniędzy bez konieczności wizyty w oddziale. Szybkość i prostota w zdobywaniu potrzebnej gotówki działa także na korzyść firm prosperujących w strefie pozabankowej. Tam bowiem nie wymagane są często żadne zaświadczenia i dodatkowe dokumenty a konsumenci mają szansę uzyskać środki finansowe w ciągu jednego dnia. Doskonałym na to przykładem są kredyty pod zastaw mieszkania Inwestum czy krótkoterminowe pożyczki przez internet.

Życie na kredyt ponad oszczędzanie

Jak wskazuje raport infoKREDYT opracowany przez Związek Banków Polskich, Polacy decydują się życie z kredytem niźli oszczędzanie. Ujawniły to badania najchętniej wybieranych przezeń produktów, a są nimi kredyty gotówkowe i hipoteczne. W ciągu dekady wartość zaciągniętych zobowiązań finansowych zwiększyła się trzykrotnie a jej szczególny przyrost zaobserwowano przez ostatnie 3 lata. Ma to związek z niesłabnącym popytem mieszkaniowym oraz wzrostem płacy minimalnej.

Niebezpieczne decyzje

Korzystanie z usług instytucji bankowych przyczynia się do zwiększenia pewności siebie i przeceniania swoich możliwości finansowych. Im jednak większy stopień zadłużenia tym mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania kredytu w banku. Rzutuje to bowiem na zdolność kredytową konsumenta, a ta ma podstawowe znaczenie przy ocenie tzw. scoringu kredytowego. Odmowa udzielania zobowiązania finansowego w tej sytuacji tylko podsyca do poszukiwania sposobu realizacji swoich celów poza sektorem bankowym. I tu to głosu dochodzą popularne rankingi chwilówek (przykład rankingichwilowek.pl), które mają za zadanie skłonić obywatela do sięgnięcia po droższe ale szybsze rozwiązania. I choć firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, weryfikują zdolność kredytową potencjalnych klientów, to w sytuacji gdy te drugie odrzucają wniosek kredytowy, pożyczkodawcy go akceptują. Oczywiście nie robią tego bezinteresownie, jeśli odnotują, że udzielenie zobowiązania finansowego wiąże się z większym ryzykiem kredytowym, podwyższają koszty obsługi pożyczek. A jak wiadomo, zdesperowany klient pokłada nadzieję w tym, że zdoła wywiązać się z umowy i uregulować swój dług w terminie. Na szczęście obecnie odchodzi się od praktyk świadczenia usług finansowych osobom ze zbyt niską zdolnością kredytową, a firmy, które wcieliły w życie nowe warunki udostępniania produktów finansowych zaprezentowano na stronie internetowej htps://judaszowesrebrniki.pl/lista-parabankow-dzialajacych-w-polsce.

10zlidrobne

Prawda jest jednak taka, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak ukształtuje się jego sytuacja materialna w przyszłości. W końcu los bywa przewrotny i zamiast cieszyć się z realizacji swoich planów, pożyczone pieniądze ciążą i czynią nas zależnym od innych.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się