Wystawa prac oleskiego van Gogha

Wystawa prac oleskiego van Gogha

Po raz trzynasty w swoim rodzinnym mieście i po raz szósty w miejscowym muzeum swoje prace wystawia oleska artystka Halina Mielczarek.

Obrazy Halinki są jak wykwintne pralinki smakowitej bombonierki, którymi degustują się wielbiciele jej talentu i kochający sztukę. Różnorodne w smaku, pełne spokoju, afirmacji życia, kontemplacji światła. Pastelowy lukier subtelnej kolorystyki jej obrazów uwypukla piękno jej artystycznej wrażliwości. „Obraz moim życiem – życie moim obrazem” to tytuł wystawy, ale to także jej motto życiowe.

Jej obraz życia to zróżnicowana tematyka i forma, emocjonalny przekaz stanu wewnętrznego oddany oczami jej obrazów. Odkrywamy ten obraz ilustrujący jej życie – ulotną impresję zastygłej chwili, kształtu, zapachu, dźwięku, koloru, idei…

Na wystawie prezentuje ponad 180 obrazów – obrazy olejne, linoryty i rysunki piórkiem o zróżnicowanej tematyce.  Artystka lubi małe formy – takie caceńka-cudeńka. Malownicze łąki mieniące się naręczem kwiatów, kaczeńców, maków, chabrów, irysów, lśniące w słońcu nenufary, letnia paleta zieleni i nostalgia jesiennych rudozłotych krajobrazów, stateczne niemal zasypiające nad polnymi dróżkami drzewa. Ukochane anioły eteryczne, delikatne, zamyślone, figlarne. Motywy sakralne – zatroskane Madonny, sceny pasyjne. Martwe natury, pierroty i mocne klimtowskie uderzenie na ścianie tytułowej. Obrazy olejne mają interesującą fakturę. Farba położona jest na nich dość grubą warstwą, jest chropowata, nieco „odstaje”. Obrazy z bliska wyglądają nieco inaczej niż z daleka. Intrygują, wręcz proszą, by się im przypatrzeć.

Mówią o niej oleski van Gogh. Halina Mielczarek  uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę warsztatową i ceramikę unikatową. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jako pracownik terapeutyczny Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz instruktorka plastyki w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie rozbudzała pasje artystyczne wśród dzieci i młodzieży i ma całe zastępy wychowanków.

Halina Mielczarek wystawiała swoje prace  na wystawach w oleskim MDK, Muzeum w Oleśnie (1982, 1983, 2003, 2010, 2014, 2019), w częstochowskiej Galerii Sztuki „Bimetal” (1985),  w KMP i K w Częstochowie (1987) i w Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (1987). W jej dorobku ważny jest udział w wystawie zbiorowej „Absolwenci dzisiaj” w Częstochowskim BWA (1995). To wtedy prof. Ryszard Osadczy, dziekan Wydziału Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie, napisał o jednej z jej prac:

„Zaklęty krąg” jest w pewnym sensie odniesieniem do rzeczywistości, a być może i sumą doświadczeń życiowych. Dbałość o rzetelność formy, lapidarność jeszcze bardziej podnosi warstwę znaczeniową pracy, podobnie jak czerń druku podnosi jej czytelność”.

Artystka wielokrotnie prezentowała swoje obrazy podczas Dni Olesna i podczas II Oleskiego Święta Róży w 2011 r.  Związana jest z Klubem Plastyków Nieprofesjonalnych przy MDK, uczestniczy w plenerach malarskich, eksponując swoje prace podczas wystaw. Jej linoryty ilustrowały  książki: „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku” oraz „Sanktuarium św. Anny w Olesnie”. Zaprojektowała logo oleskiego muzeum, które zostało zaprezentowane podczas obchodów jubileuszu 50-lecia tej placówki w dniu 26 czerwca 2010 r. Wydaje kalendarze i albumy ze zdjęciami swoich obrazów.

Na wernisaż Haliny Mielczarek, który odbył się 12 czerwca 2019 r., przybyło liczne grono wielbicieli jej talentu, przyjaciół, przedstawicieli władz miejskich, instytucji oświatowych i kulturalnych oraz rodzina artystki.  Swoją obecnością otwarcie ekspozycji zaszczycili: sekretarz gminy Janusz Wojczyszyn, p.o. dyrektora Miejskiego Domu Kultury Maria Orman, dyrektor Oleskiej Biblioteki publicznej Halina Szklanna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Hadaś.

Muzeum zaprasza do obejrzenia prac oleskiej artystki  w godzinach otwarcia placówki.  Wystawa czynna od 12 czerwca do 16 sierpnia 2019 r.

Ewa Cichoń


*Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

Podziel się