XX Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

XX Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

W liczącej około trzystu mieszkańców Bobrowej już po raz dwudziesty zorganizowano Międzynarodowe Zawody Drwali, w których rywalizowali zawodnicy z kilku państw – z Niemiec, Słowacji, Francji i oczywiście z Polski. W reprezentacji Niemiec był również jeden Belg. W sumie w zawodach uczestniczyło 31 zawodników, w tym nawet dwie kobiety!

– To zawody, które mają międzynarodowy zasięg, wizytówka naszej gminy – mówi Grzegorz Domański, wójt Gminy Rudniki. – Geneza zawodów wywodzi się z nazwy miejscowości. Nazwa pochodzi od bobrów, których według doniesień, było bardzo dużo, a jak wiadomo bobry to najlepsi drwale, mistrzowie ścinki i precyzji w obalaniu drzew.

Zawody odbywały się w sobotę i niedzielę 6-7 lipca. Pierwszego dnia konkurencje odbywały się w lesie, a drugiego dnia już na specjalnie przygotowanym do tego miejscu w Bobrowej.

Drwale rywalizowali w pięciu kategoriach: ścinka, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka złożona, przerzynka na dokładność i okrzesywanie.

Najbardziej widowiskowa konkurencja to okrzesywanie. Mimo że zawodnicy zadanie potrafią wykonać bardzo szybko, liczy się w nim również dokładność.

W popisowym pokazie Tomasz Kowol i Jacek Stochniałek.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii open i senior został Kamil Szarmach, natomiast w kategorii junior najlepszy był Maciej Pilarski. Najpiękniejszą drewnianą rzeźbę, która przedstawiała siekierę wbitą w serce wykonała Julia Królik, a tytuł najbezpieczniejszego zawodnika otrzymał zwycięzca zawodów Kamil Szarmach.

Kategoria Junior

  1. Maciej Pilarski
  2. Marcin Badura
  3. Mariusz Krawulok

Kategoria senior

  1. Kamil Szarmach
  2. Jarosław Perveka (Słowacja)
  3. Zenon Sobolewski

Międzynarodowe Zawody Drwali to nie tylko konkurencje, ale również wiele atrakcji i imprez towarzyszących. Dobrze bawić się mogą młodsi i dorośli.

Organizatorzy zapewniali, że już w czasie imprezy myśleli, w jaki sposób mogą jeszcze wydarzenie uświetnić.

Damian Pietruska

Podziel się