• Home »
  • Sport »
  • Byli zawodnicy OKS-u Olesno na ekstraklasowych boiskach. OKS staje się kuźnią talentów

Byli zawodnicy OKS-u Olesno na ekstraklasowych boiskach. OKS staje się kuźnią talentów

Byli zawodnicy OKS-u Olesno na ekstraklasowych boiskach. OKS staje się kuźnią talentów

Dwóch byłych zawodników OKS-u Olesno z powodzeniem występuje na ekstraklasowych boiskach. To nie przypadek, oleski klub słynie ze szkolenia młodzieży, ale jeszcze nigdy nie mógł pochwalić się aż dwoma byłymi zawodnikami jednocześnie występującymi na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Wspomniani zawodnicy to Adam Deja z Wachowic i Jan Grzesik z Zębowic.

Adam Deja to znany już w ekstraklasie piłkarz. 26-latek występował już w trzech klubach w najwyższej polskiej lidze. Kolejno w Podbeskidziu Bielsko-Biała, Cracovii, a obecnie w Arce Gdynia. W sumie ma już na koncie ponad setkę ligowych występów.

W 3. kolejce obecnego sezonu w meczu Arka Gdynia-Korona Kielce, Deja popisał się fantastycznym uderzeniem z dystansu, a gol na 1-1 dał pierwszy punkt w tym sezonie zespołowi z Gdyni.

Fantastyczną bramkę można zobaczyć tutaj:

Adam Deja w OKS-ie Olesno ostatni raz zagrał w sezonie 2010-2011 w klasie okręgowej, skąd przeszedł do MKS-u Kluczbork.


Jan Grzesik po wielu latach gry w wielu polskich klubach, w końcu zadebiutował w ekstraklasie. Rok temu Grzesik przeszedł do ŁKS-u Łódź, gdzie był jednym z ważniejszych zawodników, występując w 29 meczach I ligi, a jego zespół uzyskał awans do ekstraklasy. W obecnym sezonie zagrał na razie we wszystkich trzech kolejkach ligowych ekstraklasy.

Droga 24-letniego obrońcy do ekstraklasy była długa i kręta. Prowadziła przez juniorów OKS-u Olesno, Małejpanwi Ozimek, drużyn młodzieżowych i rezerw Legii Warszawa, po kluby I, II i III-ligowe. Prawy obrońca grał między innymi w Zagłębiu Sosnowiec, Pogoni Siedlce, Nadwiślanie Góra czy Siarce Tarnobrzeg.

jan-grzesik-lks


OKS powoli staje się regionalną kuźnią młodych talentów. Do większych klubów przenoszą się już nastolatkowie, którzy jeszcze nawet nie zadebiutowali w seniorskiej drużynie. To jednak normalny trend. Generalnie, im szybciej młody piłkarz dostanie się do znanych akademii, tym później ma większe szanse na zaistnienie w profesjonalnej piłce. Potwierdzają to zresztą przypadki Dei i Grzesika, którzy bardzo wcześnie zaczęli grać w większych klubach.

Oleski klub ma obecnie w akademiach wielkich klubów kilku swoich wychowanków. To między innymi siedemnastoletni Jan Flak, obecnie piłkarz Górnika Zabrze, który grał już w rezerwach tego klubu oraz młodzieżowych drużynach. W mediach został już nawet porównany do Szymona Żurkowskiego, czyli jednego z najlepszych piłkarzy Górnika Zabrze w ostatnim czasie.

Piłkarskie perełki wydane przez OKS Olesno to między innymi:

  • Marko Zawada – 18 lat (Górnik Zabrze)
  • Jan Flak – 17 lat (Górnik Zabrze)
  • Jakub Okaj – 17 lat (Górnik Zabrze)
  • Konrad Janicki – 15 lat (Śląsk Wrocław)
  • Tobiasz Kubik – 16 lat (Raków Częstochowa)
  • Szymon Parkitny – 15 lat (Raków Częstochowa)
  • Jan Dębski – 14 lat (Odra Opole)
  • Natanel Wnuk – 17 lat (Odra Opole)

Być może już wkrótce o chociaż jednym z tych zawodników usłyszymy w ogólnopolskich mediach. OKS nie utrudnia swoim zawodnikom awansu do lepszych zespołów (przez co młodzieżowe oleskie drużyny są stale osłabiane), ponieważ głównym celem jest właśnie szkolenie zawodników. To może dać również w przyszłości finansowe owoce, bowiem OKS Olesno ma w większości umów zagwarantowany procent zysków od kolejnych transferów zawodników.

Warto więc iść tą drogą, a być może w Oleśnie pojawi się kolejny Deja czy Błaszczykowski, który przecież również pochodzi z pobliskich Truskolas.


Damian Pietruska

*- Na zdjęciu głównym 17-letni Adam Deja w barwach OKS-u Olesno.

Podziel się