Ponad 100 osób ma skorzystać z dotacji na wymianę pieców w Oleśnie

Ponad 100 osób ma skorzystać z dotacji na wymianę pieców w Oleśnie

W środę 21 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu przedstawiciele gminy Olesno podpisali umowę na dofinansowanie wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

To wojewódzki program, w którym oleska gmina będzie realizować największy projekt, ponieważ wart prawie 4 miliony złotych. W ramach projektu “Wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne w gminie Olesno” 1/3 udziału finansowania będzie po stronie gminy, 1/3 po stronie dotacji, a ostatnią trzecią cześć mają zapłacić zainteresowani mieszkańcy. Gmina przeznaczy na program ponad 1,3 miliona złotych.

W gminie Olesno z projektu ma skorzystać około 126 beneficjentów, którzy w minionych miesiącach dopełnili formalności związanych z przystąpieniem do programu.

Projekt umożliwi dokonanie wymiany indywidualnych źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz we wspólnotach mieszkaniowych na ciepło bardziej ekologiczne, tj. kotły gazowe, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Jest także możliwość przyłączenia się do sieci ciepłowniczych i gazowych. Największym zainteresowaniem cieszy się możliwość podłączenia do sieci gazowej, co deklaruje ponad 60 zainteresowanych.

Mimo braku większego przemysłu w gminie, podczas sezonu grzewczego stacja pomiarowa usytuowana w Oleśnie wskazuje wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza. Są dni, w których niewskazane jest przebywanie na zewnątrz. Program wymiany źródeł ciepła cieszy się w gminie Olesno sporym zainteresowaniem.

Umowę w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu podpisali Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna oraz Aneta Sitna, skarbnik gminy.

Damian Pietruska

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Podziel się