Świętowała jedna z najstarszych jednostek w województwie

Świętowała jedna z najstarszych jednostek w województwie

W sobotę 31 sierpnia OSP Kadłub Wolny świętowała jubileusz 190-lecia. To jedna z najstarszych jednostek w województwie opolskim, a pewnie i w Polsce.

– Spotykamy się w wyjątkowej miejscowości zamieszkałej od pokoleń przez pracowitych, dumnych i wolnych ludzi – tymi słowami rozpoczął jubileusz Zdzisław Szuba, zastępca wójta gminy Zębowice.

dsc05523To nie przypadek, że jednostka pożarnicza w Kadłubie Wolnym jest jedną z najstarszych w województwie.

– Wioska Kadłub Wolny już w 1605 roku wykupiła się z poddaństwa i od tego momentu mieszkańcy musieli zagwarantować sobie bezpieczeństwo przeciwpożarowe dla swojej wsi – mówi Waldemar Czaja, wójt gminy Zębowice.

Można więc przewidywać, że jednostka straży pożarnej ma zdecydowanie więcej niż 190 lat! Sytuacja prawna w Kadłubie Wolnym na ówczesne czasy feudalizmu była bez precedensu.

– Pierwsze najstarsze wzmianki datuje się na 1829 rok i tę datę przyjmuje się jako rok powstania jednostki. Stąd mamy dzisiaj jubileusz 190-lecia. Z opowiadań, między innymi mojego taty, który urodził się w Kadłubie Wolnym, ta jednostka należała zawsze do najlepszych i najprężniej działających. Można powiedzieć, że teraz znowu nadszedł dobry okres, bo jest dużo młodzieży i jednostka znów prężnie działa, jak za dawnych lat – komentuje wójt.

dsc05534Trudno jednak porównać obecne wyposażenie strażaków, do tego z początków istnienia jednostki. W 1846 roku ochotnicy z Kadłuba Wolnego brali czynny udział w gaszeniu pożaru kościoła w Dobrodzieniu. Pomimo chęci niesienia pomocy bliźnim, w tamtych czasach druhowie posiadali jedynie skromne wyposażenie: drewnianą sikawkę, pompę ssąco-tłoczną przenośną na sześć osób, rydle, łopaty, drabiny, skórzane wiadra, powrozy, bosaki oraz siekierki.

W 1876 roku druhowie z Kadłuba Wolnego zamówili u kowala z Wysokiej nową przenośną sikawkę, która w znaczny sposób poprawiła ich mobilność.

Formalne nadanie prawa już istniejącej organizacji odbyło się 15 maja 1935 roku z polecenia powiatowego komendanta. Komendantem OSP został Ryszard Szweda – rzeźnik i karczmarz wiejski, a jego zastępcą Piotr Czaja II, ówczesny sołtys.

W 1937 roku miejscowi chłopi za pieniądze zarobione na sprzedaży prawa do polowania na ich polach, kupili dla straży wóz z motopompą oraz węże. W latach 60-tych strażacy otrzymali samochód przeciwpożarowy Star 25, którego opiekunem został Franciszek Czaja.

Po wojnie mieszkańcy Kadłuba Wolnego dobrowolnie się opodatkowali, żeby wybudować nową remizę. Powiatowa komenda straży pożarnej w Oleśnie przekazała na ten cel piętnaście tysięcy cegieł i sześć tysięcy dachówek, a Wspólnota Chłopska Lasów przekazała drewno budowlane. Nową remizę oddano do użytku w 1967 roku. Budowa remizy trwała wtedy dwa miesiące i kosztowała trzysta tysięcy złotych.

W 1971 roku strażacy z Kadłuba Wolnego zostali wezwani przez komendanta powiatowego w Oleśnie do gaszenia rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Za czasów komendantury Ryszarda Ebisia w 1979 roku odbyło się uroczyste nadanie sztandaru dla OSP podczas 150-lecia działalności strażaków.

W latach 90-tych strażacy z Kadłuba Wolnego otrzymali wóz bojowy Star 244, który im dzielnie służył do 2013 roku. W tym roku sprowadzono wóz bojowy Iveco Marigus, który służy strażakom do dzisiaj.

dsc05482Od 2011 roku prezesem OSP Kadłub Wolny jest Artur Czaja.

– Obecnie w jednostce służy 37 druhów wyszkolonych, by brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych – mówi Artur Czaja. – OSP w Kadłubie Wolnym zrzesza pięćdziesięciu pięciu członków oraz dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze. W poprzednim roku mieliśmy dwadzieścia cztery wyjazdy do różnych akcji.

Oto obecny zarząd OSP Kadłub Wolny: Artur Czaja, prezes, Kamil Miozga, zastępca prezesa, Rafał Magnes, naczelnik, Hubert Szczygieł, gospodarz, Adam Sykosz, kronikarz i Arnold Czaja, członek zarządu.

Podczas uroczystości przekazano kluczyki do lekkiego samochód pożarniczego, który będzie służył jednostce. Samochód został zakupiony ze środków wspólnoty leśnej Kadłub Wolny oraz OSP w Kadłubie Wolnym. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza otrzymała z okazji 190-lecia proporzec.

– Straż pożarna to nie tylko ochrona przeciwpożarowa, ale również niejednokrotnie centrum miejscowości, rozwoju kulturalnego oraz integracji mieszkańców- mówi wójt.

Po oficjalnych uroczystościach nadszedł czas na koncerty i występy. W namiocie festynowym wystąpił kabaret strażacki “Zgrani fojermani”, duet Dominiki i Janusza Żyłka, a impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Eliot.

Jubileusz był również okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń.

dsc05604Złoty znak związku OSP:

Teofil Szczygieł

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:

Norbert Knefel, Rajmund Syma, Piotr Kuś, Bernard Pieprzyca, Rajmund Fuhl

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:

Arnold Czaja, Sebastian Mateja, Krzysztof Mimus

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:

Adam Sykosz

Odznaka strażak wzorowy:

Damian Swoboda, Daniel Czaja,

Wysługa 5 lat:

Martin Jaguś, Robert Czaja, Daniel Czaja

Wysługa 10 lat:

Krzysztof Pipa, Rafał Magnes, Kamil Bursy, Dawid Bursy, Tomasz Vogel, Dawid Kubiciel, Kamil Miozga, Martin Krawczyk, Krystian Czaja, Daniel Niesłony, Piotr Kubiciel, Tomasz Kotarski, Mariusz Tkacz, Krzysztof Mimus, Damian Swoboda.

Wysługa 15 lat:

Henryk Gaś, Łukasz Jaguś

Wysługa 20 lat: 

Franciszek Kowolik, Andrzej Lizurek, Mateusz Tkacz, Andrzej Künert, Artur Moch, Józef Kołodziej

Wysługa 25 lat:

Norbert Knefel, Piotr Kuś, Adam Sykosz, Rajmund Fuhl, Sebastian Mateja

Wysługa 30 lat:

Stefan Lizurek, Rajmund Syma, Piotr Tatara, Artur Czaja

dsc05615Wysługa 35 lat:

Norbert Pieprzyca, Hubert Szczygieł, Bernard Pieprzyca, Arnold Czaja

Wysługa 45 lat:

Rudolf Szczygieł

Wysługa 50 lat:

Teofil Szczygieł

Brązowa odznaka MDP 

Chrystian Kaczmarek, Florian Mateja, Damian Grzesik, Łukasz Syma, Dawid Pyka, Oliver Kotysz, Dominik Malik, Dominik Koch, Dawid Szczygieł, Oliwer Pludra, Marcel Janczyk, Karolina Miozga, Wiktoria Czaja, Weronika Tkacz, Katarzyna Grzesik, Laura Okwieka, Patrycja Pastuszka, Julia Koch, Beata Gładkowska, Sara Skorupa, Vanessa Płotnik, Pascal W0darczyk.

Listy gratulacyjne:

Kamil Miozga, Mariusz Tkacz, Mateusz Tkacz, Łukasz Jaguś, Martin Jaguś, Tomasz Vogel, Dawid Kubiciel, Krystian Czaja, Martin Krawczyk, Daniel Niesłony.


Damian Pietruska

Podziel się