Tłumy na oficjalnym otwarciu oleskiej promenady

Tłumy na oficjalnym otwarciu oleskiej promenady

Mieszkańcy Olesna i okolic tłumnie przybyli na otwarcie promenady po generalnej modernizacji. Obiekt, który ma ponad 40 lat zmienił się nie do poznania.

W 1977 roku promenada w Oleśnie została zbudowana przez mieszkańców w czynie społecznym. I choć w tamtych czasach prezentowała się urokliwie, przez kolejne 40 lat przechodziła jedynie drobne remonty. W ostatnich miesiącach zmieniła się jednak nie do poznania. To obecnie nowoczesne miejsce, z nowymi mostkami, deptakami, placem zabaw, ławeczkami, które jednak współgra z naturą.

190905-laicoti-pictures-143Są nowe aleje wykonane z płyt granitowych. Na alei głównej postawione zostały duże betonowe donice z roślinami. Zamontowano nowe ławeczki, kosze na śmieci i eleganckie latarnie. W środkowej części alei postawiono fontannę tryskaczową z podświetlanymi dyszami.

– Zwracać uwagę powinny donice pośrodku alei, bo są zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla oleskiej promenady. Nie spotkamy więc takich donic nigdzie indziej – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna.

Część mieszkańców miało obawy podczas wykonywania inwestycji, że na promenadzie będzie znajdowało się zbyt mało drzew i roślin.

190905-laicoti-pictures-138– Dwie trzecie terenu obejmuje zieleń. Płyty granitowe są tylko w tych miejscach, gdzie wcześniej był asfalt lub po prostu klepisko. Bardzo nam zależało, żeby to miejsce współgrało z naturą. Między innymi dosadziliśmy kilkanaście drzew, jest mnóstwo nowych nasadzeń traw i innych roślin – komentuje burmistrz. – Ta zieleń powinna zachęcać do spacerów. To generalnie powinno być miejsce do ciekawego spędzania czasu. Jest plac zabaw dla najmłodszych, siłownia, miejsce, gdzie mogą być organizowane przeróżne imprezy plenerowe. Promenada może być konkurencją dla amfiteatru czy domu kultury, jeśli chodzi o organizację imprez. Inwestycja wymagała takiego podejścia, aby znaleźć uznanie wśród jak największej grupy społecznej.

W środę 4 września po kilku miesiącach oficjalnie zakończony został II etap modernizacji oleskiej promenady (I etapem było wykonanie placu zabaw i siłowni zewnętrznej), a wszystko podsumowano oficjalnym otwarciem. Trzeba przyznać, że to się udało, bo na imprezę przybyły tłumy.

190905-laicoti-pictures-106Oficjalnego otwarcia i przecięcia symbolicznej wstęgi dokonała między innymi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

– Oleska promenada to absolutnie najwyższy, europejski poziom. Jest pięknie, elegancko, wspaniale dobrana została roślinność – nie ustawała w pochwałach podczas otwarcia Violetta Porowska. – Olesno ma być z czego dumne!

Oleska promenada została zmodernizowana w ramach projektu „Rewitalizacja stadionu miejskiego oraz rewitalizacja przy ul. Murka w Oleśnie”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi: 10 999 743,17 złotych.

Oficjalne otwarcie uświetnił swoim występem oleski Wind Band.

Damian Pietruska

Zdjęcia: Joanna Hęcińska, LaiCoti Fotografia.

Podziel się