Rolki dla początkujących – coś dla początkujących rolkarzy

Rolki dla początkujących – coś dla początkujących rolkarzy

Rolki to coraz popularniejszy środek transportu w mieście. Jeżdżąc na rolkach, dbamy o swoją kondycję, rzeźbimy ciało i co najważniejsze – dbamy o ekologię!

Rodzaje rolek – jaki podział rolek wyróżniamy?

Wśród wielu dostępnych rodzajów rolek, wyróżnia się ich podział w zależności od przeznaczenia. Dla dzieci i młodzieży powstały rolki regulowane oraz z wymienną płozą, które pozwalają na zwiększenie rozmiaru buta i zakup jednocześnie łyżew i rolek. Dla osób dorosłych,  rozpoczynających przygodę z rolkami powstały rolki rekreacyjne, spotykane także pod nazwą folki fitnessowe, które sprawdzają się podczas jazdy w umiarkowanym tempie i po równym terenie. Dla osób zaawansowanych w jeździe na rolkach powstały rolki szybkościowe – pozwalające na rozwijanie większych prędkości. Charakteryzują się dużymi kółkami i krótkim, sięgającym do kostki butem. Rolki agresywne są skierowane do osób jeżdżących wyczynowo na rolkach, które wykonują tricki i akrobacje. Takie rolki mają małe kółka, które zapewniają większą zwrotność i dynamiczność jazdy. Do gry w hokeja na rolkach powstały specjalne rolki hokejowe – zwrotne, szybki i trwałe, o specjalnej konstrukcji zmniejszającej ryzyko urazów stopy. Połączeniem rolek rekreacyjnych i hokejowych są rolki freestylowe – lżejsze i bardziej zwrotne od modeli przeznaczonych dla początkujących. W zależności od rodzaju rolek, spotyka się te wiązane na sznurówki i te zapinane na klamry, które dobrze trzymają kostkę. Warto wspomnieć, że rolki regulowane występują w pełnej rozmiarówce, nie tylko dziecięcej.

Jak kupić rolki dla początkujących?

Przy wyborze odpowiednich rolek, należy pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują zadowolenie oraz bezpieczeństwo. Większe kółka rolek pozwalają na szybszą jazdę – dlatego rolki dla początkujących powinny mieć średni rozmiar kółek (74-88 mm). Kołka różnią się także twardością – miękkie co prawda szybciej się ścierają, ale wspaniale będą amortyzować nierówności, które dla osób zaczynający przygodę z rolkami będą bardzo wyczuwalne. Wybierając łożyska, trzeba pamiętać, że to one odpowiadają za komfort jazdy na rolkach – dla osób początkujących przeznaczone są łożyska ABEC5, ABEC7 i ABEC9. Sam but rolek powinien być przewiewny – w ten sposób stopa nie będzie się pocić, a rolki będą higieniczne. Kupując rolki, należy pamiętać, żeby nie kupować rolek zbyt ciasnych czy za małych – warto kupić taki rozmiar, który pozwala na poruszanie palcami, jednak nie daje luzu wokół kostki. Ciekawą propozycją dla osób początkujących są rolki Spokey, które pozwalają na zmianę rozmiaru buta  nawet o 3 rozmiary. Rolki regulowane gwarantują idealne dopasowanie do rozmiaru stopy i będą doskonałe dla osób, które mają problem z dobraniem rozmiaru rolek. Z kolei dzieciom rolki regulowane posłużą przez kilka sezonów.

Jak zacząć jeździć na rolkach?

Przede wszystkim: powoli. Nie ma co się zrażać i zniechęcać – jazda na rolkach to przede wszystkim wypracowanie precyzyjnego utrzymania równowagi. Niezależnie od wieku, jeżdżąc na rolkach warto założyć kask oraz ochraniacze. Do nauki jazdy na rolkach warto wybrać drogę o równym, asfaltowym podłożu – zminimalizuje to ewentualne drgania kółek, a dla osób początkujących będą to dobre miejsca do bezpiecznego przepięcia rolek regulowanych i dopasowania ich do komfortowego ułożenia stopy w bucie.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się