Osoby niepełnosprawne niewiele się od nas różnią

Osoby niepełnosprawne niewiele się od nas różnią

Przez dwa dni osoby niepełnosprawne z województwa opolskiego uczestniczyły w plenerze artystyczno-sportowym.

Pierwszy dzień pleneru odbył się w Pałacu Pawłowice. 67 uczestników z Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa opolskiego oraz z Lublińca brało udział w zajęciach aktywizacyjno-integracyjnych. Wykonywali na nich ozdobne torby oraz przygotowywali układ taneczny, który zaprezentowali następnego dnia pleneru. Mieli na to tylko kilka godzin, a mimo to układ zrobił na publiczności ogromne wrażenie.

Uczestniczono również w zajęciach sportowo-integracyjnych, a policjanci z oleskiej komendy przeprowadzili lekcję edukacyjno-profilaktyczną. Pierwszy dzień zakończył się wspólną dyskoteką w pałacu.

dsc05872Drugi dzień pleneru, w którym uczestniczyło około dwustu osób, odbywał się w hali Zespołu Szkół w Oleśnie w piątek 6 września. Głównym punktem był piłkarski mecz towarzyski, w którym zagrali podopieczni placówek z całego województwa oraz zaproszeni goście. W strój sportowi wskoczyły takie osobistości jak: Roland Fabianek, starosta oleski, Beniamin Godyla, samorządowiec i przedsiębiorca, Dariusz Kowalczyk z oleskiego nadleśnictwa, Roman Neugebauer, skarbnik powiatu oleskiego, Kryspin Nowak, samorządowiec, Stanisław Filak, z oleskiej komendy policji czy Rafał Wiktor z oleskiej komendy straży pożarnej.

Mecz miał niezwykłą oprawę, zawodnicy wchodzili na boisko wprowadzani przez przedszkolaków, piłkarzy dopingowały pełne trybuny, nie zabrakło również sportowej muzyki i komentatora. Zawody sędziował Zbigniew Bienias, znany oleski trener. W przerwie meczu organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci występu Romana Jokiela, który grając na saksofonie porwał publiczność, a szczególnie jej najmłodszą część. Po kilku utworach przedszkolaki wbiegły na boisko i pląsały w takt muzyki.

dsc05787– Głównym założeniem pleneru jest aktywizacja i integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. – Czasami osoby niepełnosprawne postrzegane są jako mało aktywne, siedzące na wózkach inwalidzkich, co wiąże się z pewnym niezrozumieniem. My staramy się to postrzeganie zmieniać. Pokazywać, że osoby niepełnosprawne tak naprawdę niewiele się od nas różnią.

Organizatorem pleneru jest stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych “Słonecznik” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach. Wydarzenie było finansowanie przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Damian Pietruska

Podziel się