Ewakuacja oleskiego szpitala – ćwiczenia

Ewakuacja oleskiego szpitala – ćwiczenia

Nieznana osoba informuje o podłożeniu ładunku wybuchowego w szpitalu w Oleśnie. Według zgłoszenia ładunek ma być zdetonowany. Do akcji natychmiast wkraczają odpowiednie służby.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń obronnych ” Piast 19″, w których uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej Policji i strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie wspólnie z innymi służbami. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacji kryzysowej.

We wtorek 10 września na terenie Szpitala Rejonowego w Oleśnie odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Piast 19”. Celem tego przedsięwzięcia było praktyczne sprawdzenie procedur obowiązujących na terenie szpitala w sytuacji groźby podłożenia ładunku wybuchowego, pożaru lub innej sytuacji nadzwyczajnej, a także procedur dotyczących ewakuacji osób z zagrożonych oddziałów szpitala.

Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Około godz. 10:30 operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymał telefoniczną informację, że w Szpitalu Rejonowym w Oleśnie został podłożony ładunek wybuchowy i będzie on zdetonowany. Natychmiast zostają zaalarmowane służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które po przybyciu na miejsce rozpoczynają realizację przydzielonych im zadań.

Pierwsi na miejsce przybywają policjanci, którzy dokonują wstępnego rozpoznania terenu oraz zabezpieczenia i izolacji zagrożonego miejsca. Funkcjonariusze ruchu drogowego dbają o drożność ciągów komunikacyjnych i zabezpieczenie terenu przed dostępem postronnych osób. Na miejsce zostają skierowani policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, których zadaniem jest sprawdzenie budynku szpitala. W działaniach uczestniczy także policyjny pies wyszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych. Po wnikliwym sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń policjanci stwierdzają, że w szpitalu nie ma ładunku wybuchowego.

Kilka minut po godzinie 12-tej zakończyła się ewakuacja szpitala – pracownicy administracji oraz pacjenci – pozoranci, w których wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie zostali przewiezieni ambulansami, busem i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do zastępczych miejsc szpitalnych w Opolu i Dobrodzieniu. Transport drogowy pilotowali policjanci oleskiej drogówki.

Celem przeprowadzonych działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami innych służb. Dla wszystkich uczestników ćwiczeń była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych działań stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

Organizatorem ćwiczeń był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się