Oleski Dom Harcerza uzyskał imię Janiny Kłopockiej

Oleski Dom Harcerza uzyskał imię Janiny Kłopockiej

16 września 2019 roku będzie datą historyczną dla oleskich harcerzy. Ich dom został nazwany imieniem Janiny Kłopockiej, a sami harcerze uzyskali nowy wzór do naśladowania.

To właśnie tego dnia nastąpiło uroczyste nadanie imienia Janiny Kłopockiej oleskiemu Domowi Harcerza. To ważna uroczystość, na którą zaproszone zostały wszystkie najważniejsze osobistości, przedstawiciele władz, szkół, służb mundurowych oraz oczywiście harcerstwa.

Janina Kłopocka była działaczką Związku Polaków w Niemczech. Jest autorką Rodła, znaku graficznego tej organizacji. W latach 1945-1948 była urzędniczką w Starostwie Powiatowym w Oleśnie. Została pochowana na oleskim cmentarzu, obok swojego rodzeństwa.

dsc06265– Janina Kłopocka jest wyjątkową postacią historyczną – mówi Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy Olesno, który prowadził uroczystość. – To wybitna artystka, graficzka, która zostawiła po sobie ogromną spuściznę artystyczną –  drzeworyty, miedzioryty, ceramikę, freski i ogromne murale. Jednocześnie była niesamowicie zaangażowaną działaczką społeczną. Osoba o bardzo silnej osobowości, a jednocześnie ciepła, przyjazna i niezwykle skromna. Niewiele mówiła o sobie, ale potrafiła pięknie mówić o przyrodzie, sztuce i kulturze. Potrafiła zarażać swoim humanizmem.

Dla harcerzy postać Janiny Kłopockiej nie jest oddalonym ideałem, ale postacią historyczną, z którą mogą się identyfikować. Dzięki związku z Olesnem, dotknąć jej historii.

– Nadanie tego imienia jest w pewien sposób spełnieniem testamentu Edmunda Osmańczyka, który prosił oleskich harcerzy o kultywowanie tradycji i pamięci o Janinie Kłopockiej – mówi Janusz Wojczyszyn. – Kiedy mówi się o wartościach, to dobrze jest je personifikować. Nadać im jakąś konkretną postać. Idee harcerstwa są najpiękniejszymi ideami wychowawczymi, jakie zostały w ogóle stworzone, a postać Janiny Kłopockiej w stu procentach się z nimi wiąże. Związek emocjonalny Janiny Kłopockiej z Olesnem był bardzo silny. To ona podjęła decyzję, żeby być tutaj pochowaną.

Wagę tego wydarzenia podkreślają również sami harcerze.

dsc06271– To wydarzenie obudziło we mnie poczucie dumy – mówi Zuzanna Tiffert, zastępca komendanta oleskiego 3 Szczepu “Feniks”. – Dom harcerza stał się dla nas szczególnym miejscem. To tutaj rodziły się nasze najlepsze pomysły i przyjaźnie, także tutaj spotykamy się regularnie podczas zbiórek. I w tę naszą ‘bazę’ były dziś wpatrzone oczy tak wielu osób. Nasza bezpieczna przystań została uhonorowana.

W moich oczach to wydarzenie miało szczególny charakter wychowawczy. Na każdym stopniu naszej pracy, czy to z małymi zuchami, czy harcerzami jako młodymi ludźmi u progu dojrzałości, dostrzegamy potrzebę poszukiwania wzorca. Jednym z naszych zadań jako drużynowych i wychowawców w harcerstwie jest przedstawianie swoim harcerzom postaci godnych naśladowania. Prezentowanie sylwetek osób, którymi mogą się inspirować. Wiem, że wskazując im do naśladowania osobę Janiny Kłopockiej wszyscy dokonaliśmy dobrego wyboru. Rzucenie światła na tę postać nauczy nas patriotyzmu, wzbudzi szacunek dla naszego miasta oraz poszerzy horyzonty w pobudzaniu naszej kreatywności.

Na uroczystość zostali zaproszeni przedstawiciele rodziny Janiny Kłopockiej, którzy razem z burmistrzem Olesna symbolicznie odkryli tablicę pamiątkową umieszczoną na domu harcerza.

3 Szczep “Feniks” liczy obecnie około 80 osób: 16 zuchów, 25 harcerzy, 25 harcerzy starszych oraz 16 wędrowników. Do oleskiego szczepu należy również Drużyna Nieprzetartego Szlaku z Dobrodzienia licząca 16 osób. Olescy harcerze w swoim Domu Harcerza spotykają się na zbiórkach przynajmniej raz w tygodniu.

Damian Pietruska

Podziel się