To już 20 lat “Historii lokalnej”

To już 20 lat “Historii lokalnej”

Spotkania “Historii lokalnej w powiecie oleskim” odbywają się już od 20 lat. W środę 25 września w hali Zespołu Szkół w Oleśnie odbyła się 175. edycja historycznych spotkań, która jednocześnie było okazją do świętowania jubileuszu.

W ramach spotkań referaty wygłosiło 158 prelegentów, a pierwszą z nich była Elżbieta Lesik, oleska historyczka.

dsc06754Pierwsza edycja “Historii lokalnej”, która zostało zainicjowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach odbyła się w 1999 roku.

– W pierwszym okresie chodziło o trudną historię pogranicza – mówi Kryspin Nowak, ówczesny wicestarosta. – Wiadomo, że były to tereny niemieckie i polskie, więc wiązało się z tym wiele zależności historycznych oraz zróżnicowanie kulturowe. Ze starostą Janem Kusem nieco obawialiśmy się tych spotkań, bo to nie są łatwe tematy. Okazało się jednak, że te spotkania i rozmowy przybliżyły nas do siebie. Nie było animozji. Spotkania były organizowane również w innych powiatach, ale z tego co wiem, przetrwały jedynie u nas. To, jak rozrosła się “Historia lokalna”, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

dsc06772Od początku cyklu stawiono na żywą historię w oparciu o opowieści i osobiste odczucia.

– To miała być historia opowiadana przez ludzi, którzy ją przeżyli i na żywo opowiadali o niej na spotkaniach – wyjaśnia Kryspin Nowak. – To nie był podręcznik, do którego można mieć jakieś zastrzeżenia, jeśli chodzi o fakty. Ci ludzie tutaj mieszkali i znali autentyczne historie, a my chcieliśmy, żeby o nich opowiedzieli. To często były bardzo skomplikowane sprawy, dotyczące dawnych animozji. Nie chcieliśmy nikogo urazić i myślę, że to nam się udało.

dsc06758Spotkania nie dotyczyły jedynie spraw historycznych. Podejmowano tematy dotyczące kultury, obyczajów, kuchni, strojów ludowych czy muzyki.

– Cykl miał pokazać różnorodność i bogactwo tego terenu. Zawsze byliśmy regionem na styku kilku kultur i to pielęgnowaliśmy – mówił podczas uroczystości Roland Fabianek, starosta oleski. – Uczyliśmy się siebie nawzajem, po to, żeby się szanować, zrozumieć i docenić. Podczas spotkań gościliśmy wiele zacnych osobistości, przedstawicieli świata nauki, sztuki czy kultury.

Gościem specjalnym jubileuszowego spotkania był Marek Szołtysek, śląski pisarz, dziennikarz, historyk, autor książek związanych z kulturą i kuchnią śląską. W wygłoszonej mowie “Kuchnia śląska stara jak świat” dotknął nie tylko tematów kulinarnych, ale również skomplikowanych śląskich relacji.

Jubileusz swoim występem uświetnił Zespół Pieśni Regionalnej, działający przy Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Damian Pietruska

Podziel się