Mistrz olimpijski na otwarciu oleskiego stadionu

Mistrz olimpijski na otwarciu oleskiego stadionu

Festiwal Pchnięcia Kulą oraz lekkoatletyczne konkurencje – otwarcie zmodernizowanego stadionu w Oleśnie zorganizowano po sportowemu.

Otwarcie początkowo miało się odbyć w sobotę 5 października, ale z powodu kiepskich prognoz przełożono je na poniedziałek 7 października. Tym razem pogoda dopisała, a w imprezie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych gminy Olesno. Dzięki temu, nowy stadion, który może pomieścić ponad pół tysiąca widzów, był wypełniony po brzegi.

– To wzruszająca chwila. Mówimy, że stadion został zmodernizowany, ale tak naprawdę został wybudowany od zera – mówił podczas otwarcia Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Wy, młodzi uczestniczycie w historycznym wydarzeniu dla naszego miasta. Kiedyś będziecie się oglądać na zdjęciach i wspominać, że byliście na otwarciu oleskiego stadionu.

dsc07090Na otwarcie przybyły gwiazdy sportu na czele z Jackiem Wszołą, mistrzem olimpijskim w skoku wzwyż z Montrealu (1976) i wicemistrzem olimpijskim z Moskwy (1980).

– Im więcej takich obiektów, tym większa szansa, że za kilka lat na kolejnych mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich będziemy oglądali sportowców wychowanych właśnie na takich stadionach – mówi Jacek Wszoła. – Za infrastrukturą muszą jednak jeszcze pójść ludzie, pasjonaci, którzy będą zachęcali do sportu dzieci i młodzież. To wielka rola nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów, żeby dobrze wykorzystywać takie obiekty. To często w małych miejscowości i wioskach rodzą się późniejsi olimpijczycy.

Oprócz mistrza olimpijskiego w otwarciu uczestniczyło wielu znanych sportowców, między innymi: Janusz Trzepizur, Dawid Kajkowski, Marek Mucha, Piotr Goździewicz, Anna Wloka czy Jacek Chochorowski.

dsc07120Z modernizacji stadionu ucieszyli się również olescy zawodnicy.

– Siedem lat czekałem na ten stadion, czyli od kiedy zacząłem trenować – mówi Marcel Chodura, biegacz z Sowczyc, który ostatnio zdobył szóste miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski na dystansie 800 metrów. – Wcześniej ciągle musiałem dojeżdżać na treningi do innych miejscowości, teraz wszystko mam na miejscu. Mam nadzieję, że dzięki temu w gminie pojawi się jeszcze więcej osób chcących uprawiać sport. Być może doczekamy się jakichś mistrzów. Nowy stadion to dobre miejsce na obozy dla sportowców, mamy basen, ciekawe miejsca do biegania, bazę noclegową. Z własnego doświadczenia wiem, że sportowcy szukają takich obiektów.

dsc07215W podobnym tonie wypowiadał się Adam Krawulski, kulomiot z Olesna.

– Bardzo mnie cieszy budowa stadionu lekkoatletycznego w Oleśnie. Na ile mogłem, służyłem radą na temat wymogów lekkoatletycznych przy samej budowie – mówi Adam Krawulski. – Mam nadzieję, że kiedy piłkarze będą mogli już korzystać w pełni ze stadionu, lekkoatletyka nie zostanie zepchnięta na dalszy tor. Liczę, że w przyszłości powstanie w Oleśnie klub lekkoatletyczny.

dsc07204Oleski stadion na co dzień będzie również służył piłkarzom. W OKS-ie Olesno trenuje około 200 zawodników w różnych grupach wiekowych. Piłkarze jesienią rozgrywają mecze ligowe na wyjeździe, ponieważ trawa na boisku musi się zakorzenić. Olescy kibice swoich zawodników na nowym stadionie będą mogli zobaczyć w akcji dopiero wiosną.

W ramach modernizacji powstało nowe, pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną (64×100 m) z nawierzchnią trawiastą, wokół niego sześciotorowa bieżnia tartanowa, dwa nowe boiska treningowe, rzutnia do rzutu dyskiem, oszczepem i pchnięcia kulą, skocznia do skoku wzwyż, w dal i trójskoku. Powstały również korty tenisowe i urządzenia sprawnościowe.

Otwarcie nowego stadionu odbyło się według ceremoniału olimpijskiego.

Damian Pietruska

Podziel się