Olescy harcerze jak Szare Szeregi

Olescy harcerze jak Szare Szeregi

Olescy harcerze brali udział w Ogólnopolskim Rajdzie im. Szarych Szeregów, który jest organizowany w ostatni weekend września przez Hufiec Ziemi Myszkowskiej.

W tym roku odbyła się już 17. edycja, w której udział wzięło ponad 450 osób.

– Cztery patrole harcerzy naszego hufca w 80. rocznicę powstania Szarych Szeregów stawiło się na starcie rajdu i wzięło udział w trzydniowym maratonie gier terenowych, przemaszerowując blisko 50 kilometrów – mówi Olga Spychała, komendant oleskiego 3 Szczepu “Feniks. – Tegoroczną tematyką wydarzenia była kultura i nauka w czasie drugiej wojny światowej, dlatego też przygotowane dla nas zadania związane były z edukacją w czasach nauki w podziemiu.

Patrole chodząc po okolicach Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskie uciekały patrolom niemieckim, ratowały ważne dzieła literatury polskiej, rozwiązywały zagadki, wykradały dzieła sztuki odebrane Polakom podczas rabunków wrogiej armii. Nie obyło się oczywiście bez wieczornego świeczowiska, piosenek powstańczych i harcerskich, odczytania kilku słów gawędy, która zmusiła uczestników do głębokiej refleksji oraz niezapomnianych zmagań podczas turnieju nocnej piłki siatkowej.

– Szczególna atmosfera tego rajdu, niespotykana lekcja historii i wspólny marsz z patrolami z całej Polski pozostaną na długo w naszych wspomnieniach – mówi Olga Spychała.

Podczas apelu kończącego gościem specjalnym była komendant Chorągwi Śląskiej hm. Anna Peterko.

Podziel się