• Home »
  • Informacje »
  • Montaż paneli fotowoltaicznych – jak efektywnie wykorzystywać energię odnawialną?

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak efektywnie wykorzystywać energię odnawialną?

Montaż paneli fotowoltaicznych – jak efektywnie wykorzystywać energię odnawialną?

Pozyskiwanie energii ze słońca cieszy się w naszym kraju stale rosnącą popularnością. Polacy coraz częściej doceniają zalety fotowoltaiki i decydują się na jego instalację zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i dużych firmach. Jednak innowacyjność tej metody i sama technika jej montażu nadal stawiają nas przed wieloma wątpliwościami i głównym pytaniem – na co zwrócić uwagę przy montażu systemu fotowoltaicznego?

Prawidłowy montaż systemu fotowoltaicznego to podstawa w efektywnym wykorzystywaniu możliwości, które płyną z odnawialnego źródła energii. Przed ich instalacją należy podjąć kilka ważnych decyzji, które przekładają się znacząco na wydajność, a co za tym idzie na oszczędność energii.

Ustawienie ma znaczenie! Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca instalacji?

Jedną z kluczowych kwestii jest usytuowanie paneli. Aby osiągały one maksymalną wydajność, należy znaleźć miejsce niezacienione i ustawić je w pozycji, w której będą mogły zaabsorbować jak najwięcej promieni słonecznych. Sam montaż polega na przymocowaniu ich wraz z przewodami i całym osprzętem tak, żeby nie uległy zniszczeniu na skutek oddziaływań atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz. Sposobów montażu jest wiele, a obecnie panele można instalować w zasadzie na każdym rodzaju dachu, bez względu na jego kąt pochylenia, czy pokrycie. Różnica polega na wydajności modułów fotowoltaicznych przy uwzględnieniu takich czynników jak np. szerokość geograficzna. Przyjmuje się, że w Polsce optymalnym jest kierunek południowy i kąt nachylenia ok. 30° – 40°.

O sposobie zamontowania zestawu fotowoltaicznego decyduje również ilość miejsca, które należy na nie przeznaczyć. Warto pamiętać o tym, że powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest duża, więc użytkownicy modułów fotowoltaicznych najczęściej decydują się na umiejscowienie paneli na dachu lub bezpośrednio na elewacji. W takim miejscu panele znajdują się powyżej obiektów, które mogłyby rzucać na nie niepotrzebny cień.

Najczęściej wybieranym sposobem montażu jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym. W takim wariancie nie ma możliwości ustawienia paneli pod innym kątem, niż pozwala na to konstrukcja dachu. Ze względów bezpieczeństwa unika się budowania dodatkowych podkonstrukcji zmieniających ustawienie paneli. Czy możliwy jest montaż na dachu o niestandardowych kształcie? Jak najbardziej!

Niestandardowy kształt dachu a montaż paneli

Istnieje kilka zestawów rozwiązań, które stosuje się w przypadku nietypowych dachów. W sytuacji, kiedy zadaszenie wykonane jest w niestandardowym kształcie, a ogniwa fotowoltaiczne z jednego ciągu usytuowane są pod różnymi kątami, stosuje się tzw. optymizery mocy. Są to urządzenia podłączane bezpośrednio do każdego z paneli słonecznych, będące regulatorem ładowania sprawności całej instalacji i zapewniające jej stałą optymalizację.

Skoro montaż na niestandardowym dachu jest możliwy, to może na płaskim również? Jak najbardziej! W tym przypadku także pomaga zastosowanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych – tzw. ekierek oraz profili montażowych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest ustawienie paneli słonecznych pod odpowiednim kątem. Cały system dodatkowo musi zostać obciążony, zazwyczaj stosuje się do tego bloczki betonowe.

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu stosuje się również specjalistyczne śruby, którymi profile montażowe przytwierdzane są do dachu. Są one specjalnie przystosowane do tego typu instalacji i posiadają profesjonalne uszczelki, które zapobiegają przeciekaniu dachu. Potencjalne przeciekanie dachu jest najczęstszym zmartwieniem inwestorów instalacji systemu fotowoltaicznego, jednak są to nieuzasadnione obawy. Cały system montażowy i wszystkie potrzebne do jego instalacji części dobierane są ze względu na pokrycie dachu i przewidywaną technologię montażu. Rynek polski obfituje obecnie w tak wiele możliwości wyboru między komponentami, że żadne z pokryć dachowych nie stanowi obecnie problemu.

Jakość przede wszystkim

Faktem jest, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna skutkuje znacznym ograniczeniem kosztów związanych z produkcją energii. Czy jest opłacalna? Oczywiście! Jest to inwestycja długofalowa, warto więc rozważyć jej montaż. Przede wszystkim jednak należy pamiętać o mądrym wyborze firmy, która specjalizuje się w tego typu montażach i posiada szeroką wiedzę, popartą latami doświadczenia. Przed wyborem firmy montującej panele, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie, czy posiada ona niezbędne certyfikaty i autoryzacje.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się