Jedyna taka gazeta w województwie – “opoWieści Gorzowskie”

Jedyna taka gazeta w województwie – “opoWieści Gorzowskie”

W Gorzowie Śląskim powstał nowy periodyk – “opoWieści Gorzowskie”. To niepowtarzalna gazeta, ponieważ ciekawe czasopismo wydawane jest przez… dzieci.

Zuzia Sachta, Julia Dragan, Julia Bryja, Łukasz Wieczorek, Lena Gatnar, Anastazja Woźniak, Zosia Morawiec i Amelia Blaszczok – co łączy wspomniane osoby? Już w dzieciństwie mogą sobie wpisać do CV wydanie lokalnego miesięcznika. Kluczem do powstania “opoWieści Gorzowskich” jest postać znanej w powiecie dziennikarki – Małgorzaty Kuc, która we wrześniu dołączyła do zespołu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim i napisała projekt w konkursie “EDUKO – Bardzo Młoda Kultura 2012-2019 Opolskie”, z którego udało się pozyskać 6000 złotych na wydanie czasopisma.

Szybko został zebrany skład koła dziennikarsko-fotograficznego, a miesiąc później, w piątek 25 października odbył się wystawny bankiet, na którym przedstawiono premierowy numer “opoWieści Gorzowskich”.

dsc07551Trzeba przyznać, że pod okiem doświadczonej dziennikarki, dzieciaki błyskawicznie złapały reporterski zapał. Zaczęły bombardować rozmówców pytaniami, a postawili na ludzi z górnej półki, pod ostrzałem pytań znaleźli się między innymi: Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego, Katarzyna Midura, dyrektor MGOK w Gorzowie Śląskim czy Joanna Koziołek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kozłowicach.

Jak przyznają młodzi adepci dziennikarstwa, na początku trochę się stresowali, ale szybko wyczuli temat.

– Na początku myśleliśmy, że to może być trochę nudne, ale szybko się okazało, że będzie to fajna przygoda. Trochę nie wierzyliśmy, że gazeta faktycznie będzie, myśleliśmy, że robimy to tak na niby – mówią młodzi redaktorzy. – Pomysłów na artykuły nam nie brakuje, więc chętnie będziemy działać dalej. To naprawdę super uczucie zobaczyć nasze teksty i zdjęcia wydrukowane w gazecie!

W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Kuc, redaktor naczelny “opoWieści”.

– Projekt został zakończony, pierwszy numer został wydany, ale mam nadzieję, że to nie nasze ostatnie słowo. Chcielibyśmy wydawać nadal miesięcznik. Koszty nie są duże, bo tak naprawdę trzeba płacić tylko za papier i tonery do drukarki. Jedyne co nam jest potrzebne to zapał młodych redaktorów i mam nadzieję, że tego nam nie nigdy nie będzie brakowało.

dsc07607Jak zostało odebrane wydanie nowej gazety w Gorzowie? Na bankiet z okazji jego wydania przybyły tłumy, sala w M-GOK pękała w szwach, a dla odwiedzających brakowało miejsc siedzących. Imprezę z gracją i lekkością najlepszych konferansjerów poprowadziła Katarzyna Midura. Redaktorzy mogli opowiedzieć o swoich dziennikarskich przygodach, a kółko teatralne przygotowało ciekawy spektakl z udziałem… Magdy Gessler, Jaonny Krupy, Ewy Chodakowskiej i Pascala Brodnickiego.

Miesięcznik “opoWieści Gorzowskie” ma nakład 300 egzemplarzy. Skład redakcyjny nie został zamknięty, mogą się do niego zgłaszać duzi i mali. Czasopismo można uzyskać za darmo w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzowie Ślaskim. Istnieje nawet możliwość publikacji reklam w miesięczniku, do czego gorąco zachęcamy.

Mieliśmy malutki wkład w powstanie miesięcznika, bowiem prowadziliśmy warsztaty dziennikarskie, co było sporą przyjemnością. Ściskamy mocno kciuki za ten projekt!

Damian Pietruska

Podziel się