• Home »
  • Sport »
  • Marta Rakowska z Vegi Dobrodzień przywiozła z Białorusi brązowy medal

Marta Rakowska z Vegi Dobrodzień przywiozła z Białorusi brązowy medal

Marta Rakowska z Vegi Dobrodzień przywiozła z Białorusi brązowy medal

W dniach 09-10.11.2019 r., na basenie sportowym Regionalnego Centrum Szkolenia Olimpijskiego Sportów Wodnych w Brześciu na Białorusi, przeprowadzono Międzynarodowe Zawody Pływackie Złota Jesień – Mad Wave CHALLENGE 2020. W tych zawodach Marta Rakowska zdobyła brązowy medal w konkurencji 200 m stylem grzbietowym.

Zawody zorganizowane w ramach obchodów 1000-lecia istnienia miasta Brześć, rozpoczęły tegoroczny cykl międzynarodowych zawodów pływackich przeprowadzanych rokrocznie na terenie Białorusi i Rosji.

W zawodach wystartowała 3-osobowa dziewczęca ekipa zawodniczek Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w składzie: Marta Rakowska – lat 13, Sara Jainta i Oliwia Badura – obie lat 12. W trakcie dwudniowej rywalizacji każda z zawodniczek startowała w sześciu konkurencjach indywidualnych.

W zawodach najlepiej zaprezentowała się najstarsza z ekipy – Marta Rakowska, która zdobyła brązowy medal w konkurencji 200m stylem grzbietowym. W konkurencji 200 m stylem dowolnym zajęła 6 miejsce, a w konkurencji 100 m stylem dowolnym i grzbietowym dwukrotnie zajmowała 8 lokatę. W konkurencjach sprinterskich 50 m „craulem i delfinem” pomimo, iż Marta ustanawiała swoje rekordy życiowe, to jednak uzyskane wyniki lokowały zawodniczkę odpowiednio na 12 i 18 miejscu. Program zawodów nie obejmował niestety koronnych dla Marty dystansów, w których osiąga najwyższe wyniki sportowe, tj. 400 m stylem dowolnym oraz 200 m i 400 m stylem zmiennym.

Sara Jainta najlepszy wynik uzyskała w koronnym stylu motylkowym. Na dystansie 200 m „delfinem” zajęła nielubiane wśród sportowców czwarte miejsce. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż rywalizowała z koleżankami starszymi o rok, co w pływaniu dzieci ma szczególne znaczenie. Wśród rówieśniczek Sara uzyskała jednak drugi wynik zawodów. W pozostałych startach Sara pięciokrotnie ustanawiała rekordy życiowe, co jest wyznacznikiem postępów 12-letniej zawodniczki.

Oliwia Badura, specjalizująca się w stylu klasycznym, tym razem najlepszy wynik uzyskała w konkurencji 200 m stylem grzbietowym, zajmując 19 lokatę. W pozostałych startach Oliwia czterokrotnie poprawiała rekordy życiowe, zarówno w konkurencjach „żabką”, jak i stylem grzbietowym.

W międzynarodowych zawodach w Brześciu wzięło udział ponad 850 zawodników, w tym ponad 350 dziewcząt i blisko 500 chłopców, którzy reprezentowali 125 sekcji i klubów pływackich z Białorusi, Litwy, Polski, Rosji i Ukrainy.

Udział zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w zawodach odbył się w ramach realizacji przez Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA (KRS 0000157060) zadania publicznego współfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego pod nazwą „Opolskie kwitnące pływanie – VEGA pływaków wspieranie”.

Dodatkowe wyrazy podziękowania kierujemy do Rodziców zawodniczek będących członkami naszego Stowarzyszenia, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach, finasowaniu oraz koordynacji zagranicznego wyjazdu całej ekipy sportowej.


*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Promocji Pływania VEGA.

Podziel się